چهارشنبه 05 تیر 1398  
چهارشنبه, 19 آذر 1393 | 10 December 2014
دولت های مستبد شعار «کارگران جهان متحد شوید» را مصادره کردند: تجربه‌ی تلخ اروپای شرقی از دولتی کردن فرهنگ

از منظر مردم شناسی و فرهنگ‌شناسی آيين‌های سنتی ملی و مذهبی در بستر تاريخ سياسی، اجتماعی و فرهنگیملت ها، به گونه‌ای خودجوش و درون‌زا، شکل می‌گيرند،

شکل درونی و بيرونی، نمادها و عناصر اين آيين‌ها در متن تاريخ فرهنگی ملت‌ها کارکردها، معناها و کاربردهای ويژه خود را دارند و با پاسخ دادن به برخی نيازهای پايدار و تحقق برخی کارکردهای ماندگار، در فرهنگ يک ملت درونی و با آن عجين می‌شوند.

 

جشن های اول ماه مه، روز جهانی کارگر، و شعار معروف «کارگران جهان متحد شوید»، فراتر از کالبد شکافی مراسم و معنای کلمات و جمله، بیش از هر چه نفی وضع موجود، اعتراض به سامان حاکم، دگرگونی ساختاری و... معنا می داد و حکایت از آرمان گرایی پرشور جنبش سوسیالیستی داشت. میلیون ها انسانی که در سرتاسر جهان، آزادانه و داوطلبانه، و گاه با به جان خریدن زندان و مرگ، آیین های اول ماه مه را گرامی داشته و شعار اتحاد کارگران جهان را سر می‌دادند و هزاران انسانی که در دو قرن گذشته برای حفظ و انتقال آن آیین و این شعار جان خود را از دست دادند، با شرکت در جشن کارگری و سر دادن شعار اتحاد کارگران به جهان پیام می‌ دادند: «ما نمی ترسیم، خواستار جهانی دیگر هستیم، وضع موجود را نفی می کنیم و ...»

دولت های مستبد شوروی و بلوک شرق سابق که خود را حافظ نظام سوسیالیستی و نماینده کارگران جهان می‌دانستند، جشن اول ماه مه و شعار «کارگران جهان متحد شوید» را مصادره کردند. «واسلا هاول»، نمایشنامه نویس چک، در یکی از مقالات خود، گزارشی جذاب از برگزاری جشن کارگری و سرنوشت شعار مصادر شده اتحاد کارگران به دست می دهد.  در استبداد بلوک شرق همه‌ی لایه‌های جامعه، موافق و مخالف، نه داوطلبانه و آزادانه، که از سر ترس و اجبار، در مراسم برنامه ریزی شده اول ماه مه  شرکت می کردند تا «اطاعت» خود از «دولت»، «ترس» خود را از «استبداد» و «تمایل اجباری» خود را به «حفظ وضع موجود» نشان دهند. هفته‌ها پیش از جشن تراکت ها و پارچه های بزرگ با شعار «کارگران جهان متحد شوید» در میان مردم «توزیع» می‌شد تا در مدارس، دانشگاه‌ها، کارخانه‌ها، ادارات، رستوران‌ها، قهوه‌خانه‌ ها، تاترها و همه اماکن عمومی بر اساس دستورالعمل دولتی نصب شوند.

جامعه، جز لایه نازک هوادار حکومت، با سر دادن و نصب این شعار ترس خود را بیان می‌کرد و به گفته‌ی «هاول» چهار کلمه‌ی جمله‌ی «کارگران جهان متحد شوید» جدا از معنای خود و جدا از بار و پیام تاریخی خود به معنای «ما می‌ترسیم، ما اطاعت می‌کنیم و..» بود.

دولت های مستبد بلوک شرق با مصادره‌ی شعار «کارگران جهان متحد شوید» و با برنامه‌ریزی جشن اول ماه مه، آرمان‌ گرایی و شوق و شور دیگرگونی را از آن ها حذف کرده و یکی از بزرگ‌ترین جشن‌ها و یکی از برانگیزاننده‌ترین شعارهای جهان را به مراسمی «اجباری»، «بی روح» ، «سرد» و «دولتی» تقلیل دادند.

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است