چهارشنبه 05 تیر 1398  
چهارشنبه, 10 دی 1393 | 31 December 2014
نگاهی به نقل و انتقالات تیم‌های لیگ: برتری آسمانِ لیگ، بی‌ستاره است!

سه‌شنبه شب مهلت نقل و انتقالات لیگ برتر فوتبال کشور به پایان رسید و تیم‌ها، پرونده ورود و خروج بازیکنان را بستند تا در نیم‌فصل دوم آماده حضوری پر قدرت در مسابقات باشند. با نگاهی اجمالی به این خرید و فروش‌ها، می‌شود راحت فهمید که هیچ تیمی نتوانسته مهره کارآمدی جذب کند و از این حیث، شاید فولاد خوزستان، بهترین عملکرد را داشته است.

 

استقلال تهران؛

آبی پوشان تهرانی که تا لحظه آخر زمزمه‌ی جدایی امیرحسین صادقی و هاشم بیگ‌زاده را می‌شنیدند، «رضا عنایتی» و «وحید طالب‌لو» 2بازیکن قدیمی و پا به سن گذاشته‌ی خود را به تیم برگرداندند تا در خط دروازه و حمله احساس ضعفی نداشته باشند؛ چه اینکه عنایتی حالا وارد سی و نهمین سال زندگی خودش شده باشد!

2 نفر از «میلاد»‌های فوتبال ایران یعنی سلیمان‌فلاح و نوری هم دیگر صیدهای عجیب و غریب قلعه‌نویی بودند تا مشخص شود آبی‌ها این فصل هم بنای قهرمانی ندارند، مخصوصا که «محمد قاضی» را هم از جمع خود جدا شده دیدند!

پرسپولیس تهران؛

قرمزپوشان پایتخت بعد از مطرح کردن کلی اسم و رسم مثل آندو، قوچان‌نژاد و انصاری‌فر، در نهایت با بابک حاتمی برای خط حمله و همامی برای دروازه‌بانی توافق کردند. رضا خالقی‌فر از راه‌آهن هم شاید مهم‌ترین خرید دیگر آن‌ها باشد، اما به این جمع امثال علی‌پور و میردورقی را اضافه کنید به علاوه خروج رضا  حقیقی و نیلسون از جمع قرمزپوشان پایتخت؛ اتفاقاتی که کار را برای درخشان سخت کرد، سرمربی‌ای که در عین زندانی بودن مدیرعامل تیمش، بازهم توانست یکی دو یار خوب جذب کند.

پدیده‌ی مشهد

خریدهای وحشتناک مرزبان همیشه زبانزد بوده است. او با خرید نظری از گسترش فولاد ثابت کرد که کلا خریدار ماهری در زمینه‌ی بازیکن نیست. چه اینکه نظری در تیم خودش وضعیت با ثباتی نداشت. بعد از این‌ها او سراغ رضا حقیقی رفت که شاید بهترین مهره‌ی جذب شده برای تیم مشهدی باشد، اما در کنار این‌ها چند بازیکن خوب مثل رضا عنایتی، عباس محمدرضایی و روح‌ا... باقری را از دست داد. مرزبان البته محمد غلامی را هم به مشهد آورد تا در کنار بازیکنی به نام سعید قزل اتفاقات عجیب و غریب نقل و انتقالاتی را رقم بزنند.

تراکتورسازی تبریز

بدون تردید شاه‌ماهی نقل و انتقالات در تور تبریزی‌ها گیر کرد. آن‌ها آندو را از رفتن به قطر پشیمان کردند و به تبریز بردند. جایی که وقتی شایعه شد آندو 2میلیارد برای نیم‌فصل گرفته سرپرست تیم‌شان گفت: «مگر رونالدو را آورده‌ایم؟» اما واقعیت دقیقا همین بود که آندو برای تبریزی‌ها خیلی گران تمام شد. با این حال آن‌ها پول خوبی از انتقال آل نعمه به جیب زدند و با جذب تیموریان و بایرامی در دو خط مهم یعنی هافبک و حمله، تیم‌شان را تقویت کردند.

فولاد خوزستان

جذب محمد قاضی، احمد آل نعمه و محسن مسلمان کافی است تا فولاد برنده‌ی مطلق این فصل پر سر و صدا باشد. مخصوصا که برای هر 3بازیکنان هر مقصدی پیش‌بینی می‌شد جز فولاد خوزستان و همین حرفه‌ای‌گری در مدیریت بازار نقل و انتقالات شاید مهم‌ترین عامل موفقیت خوزستانی‌ها در این مدت باشد. آن‌ها در این شلوغی‌ها فقط ایمان موسوی را از دست دادند که البته اتفاق خاصی محسوب نمی‌شود. با این حال اسکوچیچ در روزهای آخر نقل و انتقالات تورش را به خوب جایی گیر انداخت.

سایر تیم‌ها

دیگر تیم‌ها هم وضعیت آنچنانی نداشتند؛ فقط برای مرور بازیکنان سرشناس می‌شود گفت «سیدصالحی» سایپا را رها کرد و به استقلال خوزستان پیوست و بسیار هم خوب عمل کرد. محمدرضایی از پدیده و کلاه‌کج هم به راه‌آهن پیوستند. پیکان تهران شاید بازنده اصلی این فصل باشد؛ آن‌ها جهانگیر عسگری، میلاد نوری و علیرضا محمد را به راحتی از دست دادند و هیچ بازیکن قابلی جایگزین نکردند. گسترش فولاد هم وضعیت مشابهی دارد با این تفاوت که در بین بازیکنان اضافه شده، یکی دو بازیکن قابل، مثل مصطفی اکرامی و سید محسن حسینی هم دیده می‌شود.

ملوان انزلی هم که با آمدن فیروز کریمی شکل تازه‌ای به خود گرفته است آبشک و پژمان نوری را به جمع خودشان اضافه کردند و آنچنان خروجی قابل توجهی نداشتند. اما صبای قم هم در شلوغی بازار 2صید جالب توجه داشت؛ جواد کاظمیان و البته قاسم اکبری بازیکن مشهدی که پیام، با گل او لیگ برتری شد.

ذوب‌آهن اصفهان یکی از فانوس به دستان لیگ برتر هم 2مهره کلیدی خود را از دست داد، یکی محسن مسلمان و دیگری مصطفی شجاعی تا کار برای بقای آن‌ها در لیگ برتر سخت‌تر از پیش شود. مسجدسلیمان قعرنشین اما کیوان امرایی را از پدیده جذب کرد و یکی دو بازیکن خارجی اسم و رسم‌دار هم به خوزستان برده تا بلکه بتوانند تیم‌شان را در لیگ برتر نگه دارند.

و در پایان

نگاه کلی به این خرید و فروش‌ها نشان می‌دهد در غیاب بزرگانی چون مهرداد پولادی، کریم انصاری‌فر و مشتری نداشتن بازیکنانی مثل خلعتبری و خسرو حیدری، فصل بی تب و تابی را پشت سر گذاشتیم و فوتبال ایران در نیم فصل دوم، غیر از (احتمالا) یک دربی دیدنی، چیزی برای ارائه نخواهد داشت، چرا که شکل و شمایل تیم‌ها نشان می‌دهد که هر تیم چند مرده حلاج است؟!

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6



Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است