چهارشنبه 04 اردیبهشت 1398  
چهارشنبه, 24 دی 1393 | 14 January 2015
وزارت ورزش چوب حراج دستش گرفت: سرخابی‌ها؛ گران‌تر از تیم‌های لالیگا!

بالاخره بعد از سال‌ها سر دواندن علاقه‌مندان، استقلال و پرسپولیس قیمت‌گذاری شدند و وزارت ورزش سرخابی‌ها را 290میلیارد تومان قیمت‌گذاری کردند که این اعداد و ارقام واکنش‌های متفاوتی در پی داشت. واکنش‌هایی از سوی پیشکسوتان پرسپولیس که به سردستگی هدایتی قصد خرید سهام را داشتند و از سوی برخی کارشناسان دیگر؛

 

فائقی: این رقم، دور از واقعیت نیست

«سعید فائقی» معاون فنی اسبق سازمان تربیت بدنی گفت: «رقمی که برای واگذاری استقلال و پرسپولیس اعلام شده با توجه به امکاناتی که در اختیار این ۲باشگاه است، خیلی دور از واقعیت نیست. باید منتظر بمانیم تا مشخص شود وضعیت خصوصی‌سازی به چه شکلی انجام می‌شود. باید برای این کار فرصت لازم داده شود و امیدواریم کارهای این اتفاق به خوبی انجام شود.»

وی در رابطه با اینکه آیا رقم 290میلیارد تومان برای فروش این دو باشگاه منطقی است اظهار داشت: «رعایت انصاف در اقتصاد بحثی مهم است باید کارشناس قوی باشیم تا بتوانیم انصاف را رعایت کنیم. شما مبلغ تبلیغات روی سینه هر پیراهن را ضربدر تعدادی سال معین کنید آنوقت می‌بینید که امکانات زیادی برای این دو باشگاه وجود دارد و رقم اعلام شده خیلی دور از انصاف نیست.»

عابدینی: رقم اعلام شده، کارشناسی نیست

مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس از پنج شرط پیشکسوتان این تیم برای خرید سهام باشگاه خبر داد. «امیر عابدینی» در مورد اینکه او و پیشکسوتان پرسپولیس حاضر به خرید سهام این باشگاه هستند یا نه، گفت: «آنطور که شنیده‌ام مصوبه هیأت واگذاری با اطلاعیه‌ای که صادر شده همخوانی ندارد، از طرفی دیگر رقم و عدد 290میلیارد تومان نمی‌تواند خیلی کارشناسی شده باشد. اگر آقایان در پرداخت مطالبات دیر و زود کردند در آن صورت طلبکاران مقابل باشگاه می‌آیند و ممکن است که فعالیت باشگاه با مشکل مواجه شود و ضربه مهلکی بخورد. از طرفی دیگر گفته می‌شود ما دو سه ماه صبر می‌کنیم تا هیأت مدیره با طلبکاران تسویه کند اما سؤال اینجاست اگر باشگاه در این مدت سقوط کرد یا به ته جدول چسبید و پرستیژ آن سوخت چه اتفاقی می‌افتد به هر حال احتمال این مسائل وجود دارد.»

واعظ آشتیانی: این چه خصوصی‌سازی است؟!

مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال گفت: «با توجه به شرایطی که در مصوبات واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس آمده‌است، هیچ سرمایه‌گذاری برای خرید ورود پیدا نمی‌کند.»

«امیررضا واعظ آشتیانی» درباره‌ی مصوبات واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی اظهار داشت: «از برخی بندهای این مصوبات تعجب کردم و برایم جای سوال دارد که چطور این بندها تنظیم شده است؛ سوال این است که فردی که باشگاه را خریداری کرده، پس از گذشت یک‌سال با چه قیمتی قرار است 20 درصد سهام باشگاه را به پیشکسوتان واگذار کند؟ آیا این 20درصد قرار است به شرکت سرخابی‌ها واگذار شود یا به صورت عمومی به مزایده گذاشته می‌شود؟ اگر قرار باشد به صورت عمومی باشد، سهام باید توزیع شود که این کار غیرقانونی است. ضمن اینکه کدام کانون از پیشکسوتان توان خریداری دارند؟»

هدایتی: این‌ها که از ختافه گران‌ترند!

مالک باشگاه استیل‌آذین نیز سوالاتی درباره‌ی خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس مطرح کرد.

«حسین  هدایتی»، با انتشار مطلبی نوشت: در رابطه با تعیین قیمت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال ضمن تشکر از مسئولین مربوطه سؤالاتی مطرح است؛ اول اینکه با عنایت به نبود قوانین و زیرساخت‌های درآمدزایی برای باشگاه‌ها در کشورمان منطق و معیار این قیمت‌گذاری چیست؟! دوما میزان واگذاری به بخش خصوصی چقدر است؟ 27درصد سهام در نظر گرفته شده برای پیشکسوتان باشگاه چگونه به ایشان تعلق خواهد گرفت و مبلغ آن از کجا تأمین می‌شود؟ میزان بدهی واقعی باشگاه چقدر است؟ آیا بدهی‌ها از مبلغ تعیین شده کسر می‌گردد یا خریداران علاوه بر 290میلیارد تومان بایستی بدهی را نیز تقبل نمایند؟ وزارت محترم اقتصاد و دارایی شرکت‌هایی را که سودآور هستند را از طریق مزایده با پیش‌پرداخت 10 تا 20درصد نقد و الباقی 5ساله عرضه می‌کنند، چگونه است که باشگاه‌های فوتبال که درآمدزا نیستند، به صورت 40درصد نقد و الباقی دوساله قیمت‌گذاری شده‌اند؟!»

هدایتی ادامه داده است: «جالب است بدانید که قیمت یک باشگاه در حد ختافه که در معتبرترین فوتبال لیگ دنیا بازی می‌کند و فقط از محل حق پخش تلویزیونی بالغ بر 30میلیون یورو در فصل2015 درآمد داشته است، تقریبا نصف مبلغ اعلام شده تعیین گردیده است!»

 

 

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است