چهارشنبه 05 تیر 1398  
چهارشنبه, 08 بهمن 1393 | 28 January 2015
جامعه و نیاز به مهندسی فرهنگی: ما، محترمانه به زندان می‌رویم!

آموزش شهروندی رکنی اصلی برای پیشرفت جامعه قلمداد است که می‌تواند باعث ایجاد یک شهر خوب بشود.

 

شهر، سیستمی پویا است که عملکردهای ساختارهای آن، پیوسته با هم تعامل دارند؛ برای تنظیم این روابط و پایداری سیستم، هماهنگی و یکپارچگی در مدیریت آن ضروری است و ما نمی‌توانیم کارکردهای مختلف شهر را به مدیریت منفک و بدون ارتباط با هم بسپاریم و انتظار بهبود وضعیت داشته باشیم. تاکنون هیچ کتابی خاص آداب شهروندی و آموزش شهرنشینی تالیف نشده است که چرایی رعایت ارکان را به افراد جامعه بیاموزاند، زیرا شهرنشینی و شهروندی با هم متفاوتند و هر شهروندی نیازمند آموزش آداب شهرنشینی است.

باید گفت شهرنشینی به معنی نقش فعال داشتن در زندگی شهری و مشارکت در سرنوشت شهروندان است که رعایت آن به برقراری نظم و آرامش در یک شهر می‌انجامد. در زمینه اصول شهروندی اولویت‌هایی وجود دارد که با توجه به نظام ارزشی دینی مطرح می‌شوند، مانند خداشناس بودن، حس وطن‌دوستی و کمک به دیگران. در واقع انسان به عنوان محور اصلی در شکل‌گیری یک شهر است. وقتی انسان در تمام امورات زندگی خدا را محور قرار می‌دهد، جامعه به سوی انسان‌محوری سوق داده می‌شود و کرامت انسانی بر شهر سایه می‌افکند. انسان باید مواظب شهر خودش باشد چون با ساختن یک شهر، شخصیت افراد آن شهر ساخته می‌شود. در جامعه‌شناسی شهر، کالبد شهر به انسان جنبه تربیتی می‌دهد و فضای شهر بر تربیت‌ها اثرگذار است چون یک شهر می‌تواند با ساختار خود جرم‌خیزی را تقویت کند یا از میان بردارد.

متاسفانه اغلب اهداف در شهر ناپیدا هستند و بسیاری از ساخت و سازها و شیوه‌های حمل و نقل بر جنبه‌ی شهرسازی و شهرنشینی تاثیرگذاشته می‌گذارد. همچنین به مبحث کرامت‌های انسانی کمتر توجه می‌شود. آموزه‌های شهرنشینی بسیار مهم‌اند، زیرا انسان می‌تواند بر اساس تفکر خودش یک شهر را نابود یا آباد کند.

باید در یک جامعه، مهندسی فرهنگی صورت بگیرد و انسان و نیازهایش به عنوان نقطه عطف در نظر گرفته شوند. در یک شهر باید امکانات به گونه‌ای تعریف شوند که قبل ار آن که فرد از کمبود نیازها سخن به میان آورد، در شهر به آن توجه شده باشد.  برای چگونه شاد زیستن می‌توان بر ساختار خانه‌هایی که بیشتر افسردگی را غیر مستقیم بر فرد تحمیل می‌کنند، استفاده شوند.

با ساخته شدن برج‌های بلند، انسان بدون آن که بداند، محترمانه خود را در زندانی حبس می‌کند که فضای بسته‌ی آن نیازهای روحی و عاطفه را از بین می‌برد.

در پایان باید گفت آثاری که در حوزه‌ی تعلیم و تربیت شهرنشینی تالیف می‌شوند، باید به زبانی ساده و مطابق با مشکلات جامعه شهری نوشته شوند تا بتوانیم نتایج آن را در جامعه شاهد باشیم. نباید از یاد ببریم که برای رسیدن به یک شهر عالی باید به شهروند متعالی رسید و تا زمانی که این اتفاق نیفتد، نمی‌توان شاهد یک زندگی شهری با آداب واصول آن بود.

والدین ثمربخش، تربیت اثر بخش، تحصیل مثل آب خوردن و خانواده‌ی شاد، از دیگر آثار این مولف به شمار می‌روند.

 

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است