چهارشنبه 05 تیر 1398  
چهارشنبه, 15 بهمن 1393 | 04 February 2015
اگر جمهوریت و اسلامیت در انقلاب‌های منطقه تضمین شود، کافی است: کنکاشی در موانع صدور انقلاب اسلامی

علت اینکه اساسا انقلاب اسلامی از مسئله‌ی «صدور» سخن می‌گوید آن است که اولا این انقلاب درصدد تحقق اسلام به‌عنوان آخرین دین الهی برای بشریت بوده و ثانیا ارزش‌های انسانی جهان‌شمولی چون عدالت و مبارزه با مخالفان کرامت والای انسان را مدنظر داشته است.

 

به همین خاطر بود که حمایت از مستضعفان جهان در اصول اولیه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز ذکر گردید. در اصل 154 چنین آمده است: «جمهوری اسلامی ایران سعادت انسان درکل جامعه بشری را آرمان خود می‌داند و استقلال و آزادی و حکومت حق و عدل را حق همه مردم جهان می‌شناسد؛ بنابراین در عین خودداری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی ملت‌های دیگر از مبارزه حق‌طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان حمایت می‌کند.»

صدور نظامی معنا و هدف صدور انقلاب نیست

درباره‌ی  مفهوم صدور انقلاب مناقشات فراوانی شده است. برخی این معنا را مخالف اصل حاکمیت مستقل سایر کشورها تلقی کرده و برخی در آن‌سو، آن را به معنای «صدور نظامی» گرفته‌اند! ولی انصاف آن است که هیچ‌کدام از این‌ها صحیح نیست.

حضرت امام(ره) و پس از ایشان رهبری انقلاب هیچ‌گاه چنین معانی را از صدور انقلاب مدنظر نداشته‌اند.

حمایت از مظلومان و مستضعفان جهان برای مقابله با ظالمان و ابرقدرت‌ها، تحقق ارزش‌های اسلامی در جهان و بیرون آوردن ملل آزاده از بند فسادها و انحرافات تحمیلی غرب، ایجاد استقلال در همه کشورها و رها شدن از بند اسارت سیاسی اقتصادی ابرقدرت‌ها، بیدار کردن ملل جهان از اغوای رسانه‌ای جهان خواران، گسترش توحید ناب در میان همه مردمان جهان و نهایتا گسترش معنویت و خداباوری در جهانیان ازجمله تعابیر و مفاهیمی است که در ذیل معنا و هدف صدور انقلاب در زبان رهبران انقلاب اسلامی دیده می‌شود.

ازجمله مهم‌ترین روش‌های تحقق این معنا نیز ایجاد الگویی مناسب در ایران اسلامی بوده است تا شوق سایرین برای این مسئله را بیشتر کند، پس می‌توان نتیجه گرفت که بیدار کردن مردمان جهان از طریق اقدامات فرهنگی سیاسی روح صدور انقلاب را تشکیل می‌دهد.

ایران هراسی و شیعه هراسی

موج گسترده ایران هراسی و شیعه هراسی یکی از تهدیدهای صدور انقلاب و مانع رسیدن پیام ما به مخاطبان است، حجم این اقدامات دشمنان آن‌قدر وسیع است که بدون تدبیر و استفاده از همه ظرفیت‌ها نمی‌توان از آثار سوء آن کاست.

حاکمیت نگاه غرب‌زده

یکی از عمده مشکلات ما در عرصه صدور انقلاب غرب‌زدگی است! متأسفانه ما به ظرفیت بیش از هفت‌صدمیلیون‌نفری مسلمانان چهار کشور پاکستان، هند، بنگلادش و اندونزی فقط به خاطر غرب‌زدگی توجه کافی نکرده و نمی‌کنیم و کمترین اقدامات و تولیدات برای این مخاطبان صورت می‌گیرد! حتی شیعیان کشورهای اطراف‌مان نیز به دلیل غلبه این نگرش در ما موردتوجه کافی نبوده و نیستند.

فقدان نگرش تمدنی

بسیاری از ما هنوز اندیشه اسلامی ائمه اطهار(ع) و حضرت امام(ره) را درک نکرده‌ایم. عدم گسترش این گفتمان در میان ما باعث شده تا عده‌ای هنوز با دغدغه شیعی و نه اسلامی به اقدام بپردازند و حساسیت‌هایی را در نقاط دیگر برانگیخته و دل‌ها را بدبین نمایند.

بروکراسی اداری و اقدامات صوری

از دیگر موانع گسترش فکری ما حاکمیت روحیه اداری با کارایی پایین و به دنبال منافع مادی در ارگان‌های بین‌المللی نظام است که بعضا دیده‌شده که به جای اقدام شبانه‌روزی دلسوزانه، بر اقامت در خارج کشور و دریافت حقوق آن‌هم به دلار تاکید می‌کنند! از همین روست که برخی از اقدامات، صوری بوده و برای رفع تکلیف و عرضه گزارش، انجام می‌شوند!

کم‌توجهی به شرایط مخاطبان

از مسائل موجود ما غلبه نگاه ایرانی یا شیعی و کم‌توجهی به حال و شرایط مخاطبی است که در فضای مذهبی یا فرهنگی ما زندگی نمی‌کند؛ توقع اینکه صدور انقلاب با نصب پرچم ایران اتفاق بیفتد در بسیاری از مخاطبان غیر شیعه یا حتی شیعه میسور نیست! تصور اینکه مخاطبان نیز باید در همه اجزا مانند ما باشند، ما را به بن‌بست در تعامل می‌کشاند. رهبر انقلاب به‌درستی چندی پیش اشاره کردند که ما به دنبال صدور ولایت‌فقیه نیستیم و اگر جمهوریت و اسلامیت در انقلاب‌های منطقه تضمین شود، کافی است.

پایگاه شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است