دوشنبه 05 فروردین 1398  
چهارشنبه, 15 بهمن 1393 | 04 February 2015
بررسی تاثیر نامه‌ی رهبر انقلاب به جوانان غربی در گفت وگو با دبير پیشین شوراي فرهنگ عمومي كشور: آگاهی جوانان غربی، سد ساخته شده در برابر اسلام را خواهد شکست

در پی به‌راه افتادن موج تازه اسلام‌هراسی در غرب، رهبر انقلاب در نامه‌ای صمیمانه خطاب به جوانان اروپایی و آمریکایی، با آنها درباره‌ی واقعیت‌های پیام اسلام هم‌کلام شدند و این نامه‌ی نه چندان طولانی چنان موجی را در جوامع غربی موجب شد که رسانه‌های غربی ترجیح دادند خبرهای معطوف به اسلام‌هراسی را از اولویت خود خارج کنند.

 

بدیهی است که بحث و بررسی درباره‌ی این نامه اثرگذار نیاز به گفت‌وگو با کارشناسانی دارد که در حوزه فرهنگ صاحبنظر باشند.

منصور واعظی ازجمله همین صاحبنظران است. او در دولت دوم سازندگی یعنی از سال 1372 تا 1376 مدیرکل اداره کل ارشاد استان تهران بوده و سپس تا سال 1379 بر کرسی ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نشست.

وی که ریاست مرکز طرح و برنامه‌ریزی سازمان صداوسیما را نیز در کارنامه خود دارد، طی سال‌های 1385 تا 1392 دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور بود و همزمان، دبیرکلی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را نیز برعهده داشت.

وی که پیشینه فکری و اجرایی گسترده‌ای در قبال مسائل فرهنگی دارد، در گفت‌وگو با فراخبر تاکید می‌کند که نامه‌ی رهبر انقلاب نقش مهمی در فروریختن سد رسانه‌ای ایجاد شده میان جوامع غربی و پیام اسلام ناب محمدی داشته و می‌تواند مانع از سوءاستفاده فرهنگی و رسانه‌ای دولت‌های غربی از تروریست‌ها برای مخدوش کردن چهره اسلام شود.

او ضمن تحلیل محتوای این نامه و نیز بررسی لحن مناسب آن برای برقراری ارتباط با مخاطبان عام در کشورهای غربی ابراز امیدواری می‌کند که این نامه بتواند جوانان غربی را به سمت تحقیق و تامل بیشتر درباره تاریخچه اسلام متمایل کرده و موج اسلام‌هراسی را به موج اسلام‌گرایی در اروپا و آمریکا تبدیل کند.

 

امیدواری واعظی به اثرگذاری یک نامه‌ی مهم

تحلیل نامه‌ای تاریخی

از زبان یک پیش‌کسوت فرهنگی

 

اگر در توئیتر به هشتگ LETTER4YOU# سری بزنید، شاهد استقبال از نامه‌ای خواهید بود که اکنون یکی از پربازدیدترین متون موجود رسانه‌ای در جهان است. قریب به 20 روز پس از انتشار نامه‌ی مهم رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی درباره تحقیق و بررسی پیام راستین اسلام فارغ از فضاسازی‌های سیاسی و رسانه‌ای، بازتاب این نامه در میان اندیشمندان، صاحبنظران و توده‌های جوانان اروپایی و آمریکایی همچنان ادامه دارد. از آنجا که این پیام به زبان‌های فارسی، عربی، اردو، پشتو، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، ترکی، آذری، روسی، اندونزیایی، سواحیلی، تایلندی، گرجی، ژاپنی، چینی، هندی، ازبکی، تاجیکی، قرقیزی، آران، هوسا، بوسنیایی و آلبانیایی ترجمه شده و در دسترس قرار گرفته است، طیف وسیعی از افکار عمومی جهان در معرض این نامه عمیق و اثرگذار قرار گرفته است.

این نامه نه فقط در میان توده‌های جوانان که در میان نخبگان غربی نیز بازتاب وسیعی یافته و مثلا پروفسور چارلز تالیافرو، عضو انجمن فیلسوفان آمریکا با اشاره به استقبال سنین مختلف در غرب از پیام رهبر انقلاب گفته است: برداشت ایشان درباره اسلام و مسیحیت بسیار عمیق و هوشیارانه است. تمرکز اصلی این نامه به چالش کشاندن آنهایی است که قصد دارند اسلام را دینی خطرناک و ناقض حقوق دیگران معرفی کنند . همچنین در این نامه اقدامات غلط آنهایی که به نام اسلام و پیامبر اسلام(ص) مرتکب اعمال خشونت‌آمیز می‌شوند، محکوم شده است؛ اقداماتی که صراحتا در تضاد با آموزه‌های قرآنی است. برای غرب این نکته اهمیت دارد که ببینند آنهایی که کارکنان شارلی ابدو را کشتند و کسانی که با آنها همراهی کردند در دین اسلام و فرهنگ اسلام قهرمان به حساب نمی‌آیند. او اضافه کرده است: بسیاری در غرب هستند که خواهان استقبال از فرهنگ و افراد اسلامی هستند برای این‌که درحال حاضر در اکثر کشورهای غربی ما شاهد رشد پایدار جمعیت مسلمانان هستیم و مسلمانان به‌طور روز افزونی در حال عضو شدن در مراکز قانونگذاری و دادگاه های حقوقی و

پارلمان ها هستند. بنابراین نگرانی ها از اسلام نیست زیرا اگر چنین بود مسلمانان هیچ یک از این دستاوردها را کسب نمی کردند. نگرانی از افراد رادیکال و افراطی است که به نام اسلام سلاح و بمب در دست می گیرند و به جای راه های مسالمت آمیز راه های خشونت‌آمیز را دنبال می‌کنند.

یک نماینده مجلس عوام انگلیس هم به

بخش هایی از پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی، اشاره کرده و گفته است که این پیام نماد مبارزه با افراط‌گرایی است. دای هاوارد یادآور شده است: اطلاعات ما غربی‌ها از ایرانیان زیاد است اما درک درست و کاملی از آنان نداریم. این نماینده مجلس عوام انگلیس، پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران خطاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی را منادی مبارزه با افراط گرایی و داعش برشمرد. او افزوده است: آنچه از نظر من حائز اهمیت است این است که رهبر ایران در نامه‌شان، به موضوع مشترکی که موجب نگرانی همه ماست، اشاره کرده و به جوانان غربی توصیه می‌کنند که خودشان، به مطالعه اسلام بپردازند و اسلام واقعی را بشناسند. این فکر بسیار خوبی است که جوانان، به جای فرا گرفتن اسلام از افراد و منابع غیر موثق، خودشان به سراغ متون اسلامی بروند و اسلام را فرا گیرند. ریچارد بیکن، نماینده مجلس عوام انگلیس از حزب محافظه کار و نایب رئیس کمیته منتخب احزاب موجود در مجلس عوام برای ایران نیز گفت: به نظر من موضوعاتی که رهبر ایران در پیام اخیر خود به جوانان غربی مطرح کردند، موثر بود و توصیه رهبر ایران، بسیار مهم است.

همچنین علی ملاح، معاون فدراسیون اعراب کانادا و عضو کمیته اتحاد صلح این کشور هم گفته است که نامه رهبر فرزانه انقلاب به جوانان غرب یک ابتکار بزرگ دیگر است که دیدگاهی تازه و صادقانه را در پیش روی جوانان قرار می‌دهد. فرامرز تکش، فعال اجتماعی و حقوق بشر مقیم آمریکا نیز در گفت وگویی، نامه رهبر انقلاب ایران خطاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی را سرآغاز فصل جدیدی در شناساندن اسلام به مغرب زمین دانست. رمضانی، رئیس مرکز اسلامی هامبورگ هم پیام رهبر انقلاب را بیدارکننده وجدان‌های بسیاری در غرب دانسته و گفته که این پیام جامع، با توجه به اشاره‌های راهبردی، زمینه روشنگری را در عرصه بین‌الملل فراهم خواهد کرد.

دیوید پاول، عضو اقلیت مسیحیان موحد منونایت آمریکا و کانادا هم با اشاره به نامه اخیر رهبر انقلاب خطاب به جوانان غربی گفته که رهبر ایران می‌خواهد غربی‌ها از طرق بی‌طرف اسلام را بشناسند. او یادآور شده است: «به نظر من رهبر ایران می‌خواهد قشر جوان غربی بداند اکثریتی بزرگ از پیروان اسلام، با اقلیت کوچکی که رفتاری افراطی دارند و اخبار آنها در رسانه‌ها منتشر می‌شود، متفاوت هستند. او می‌خواهد آنها از طریقی بی‌طرف‌تر، در مورد اسلام کسب اطلاعات کنند.» دکتر کوین برت، استاد دانشگاه‌های آمریکا و تحلیلگر مسائل سیاسی غرب هم تصریح کرده که با وجود فیلترهای بسیار رسانه‌ای، رهبر ایران با نامه به قشر جوان غربی از سانسورهای رسانه‌ای فراتر رفته و مستقیم با آنان سخن گفت. او گفته، رهبر ایران به جوانان کشورهای غربی می‌گوید، برای دستیابی به دانش بهتری از اسلام، باید از این‌گونه واسطه‌ها عبور کرده و شناخت واقعی از اسلام را از منابع اولیه آن کسب کنند.

افزون بر این اظهارنظر چهره‌های برجسته غربی، آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد پیام رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی در فضای مجازی نیز با استقبال کاربران روبرو شده و تنها در هفت روز، بیش از 16 میلیون بار این پیام در توئیتر منتشر شده و جزو 22 هشتگ مهم قرار دارد. این خبر فقط نیم میلیون بار در شبکه پرس تی وی دیده شده و 80 سایت معتبر بین‌المللی این خبر را کار کردند. این پیام در آمریکای شمالی بیشترین مخاطب را داشته است.

اما مگر رهبر انقلاب در پیام خود چه نوشته‌اند که اینگونه در سطح جهان بازتاب داشت؟ شاید نگاهی به فرازهای این پیام همچنان بتواند یادآورنده چرایی اهمیت این پیام در فضایی باشد که پس از ماجرای شارلی‌ابدو، افراط‌گرایانان غربی فرصتی را برای انتقام‌جویی از اسلام فراهم دیده بودند. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در پیامشان نوشته‌اند: «حوادث اخیر در فرانسه و وقایع مشابه در برخی دیگر از کشورهای غربی مرا متقاعد کرد که درباره‌ آنها مستقیماً با شما سخن بگویم... سخن من با شما درباره‌ اسلام است و به‌طور خاص، درباره‌ تصویر و چهره‌ای که از اسلام به شما ارائه می‌گردد... از شما می‌خواهم از روشنفکران خود بپرسید... چرا در موضوع مهمّی همچون شیوه‌ برخورد با فرهنگ و اندیشه‌ی اسلامی، از شکل‌گیری آگاهی عمومی جلوگیری می‌شود؟ شما بخوبی می‌دانید که تحقیر و ایجاد نفرت و ترس موهوم از «دیگری»، زمینه‌ مشترک تمام آن سودجویی‌های ستمگرانه بوده است. اکنون من می‌خواهم از خود بپرسید که چرا سیاست قدیمی هراس‌افکنی و نفرت‌پراکنی، این‌بار با شدّتی بی‌سابقه، اسلام و مسلمانان را هدف گرفته است؟ چرا ساختار قدرت در جهان امروز مایل است تفکر اسلامی در حاشیه و انفعال قرار گیرد؟ مگر چه معانی و ارزش‌هایی در اسلام، مزاحم برنامه‌ قدرت‌های بزرگ است و چه منافعی در سایه‌ تصویرسازی غلط از اسلام، تأمین می‌گردد؟ پس خواسته‌ اوّل من این است که درباره‌ انگیزه‌های این سیاه‌نمایی گسترده علیه اسلام پرسش و کاوش کنید. خواسته‌ دوم من این است که در واکنش به سیل پیشداوری‌ها و تبلیغات منفی، سعی کنید شناختی مستقیم و بی‌واسطه از این دین به دست آورید. منطق سلیم اقتضاء می‌کند که لااقل بدانید آنچه شما را از آن می‌گریزانند و می‌ترسانند، چیست و چه ماهیّتی دارد. من اصرار نمی‌کنم که برداشت من یا هر تلقّی دیگری از اسلام را بپذیرید بلکه می‌گویم اجازه ندهید این واقعیّت پویا و اثرگذار در دنیای امروز، با اغراض و اهداف آلوده به شما شناسانده شود. اجازه ندهید ریاکارانه، تروریست‌های تحت استخدام خود را به عنوان نمایندگان اسلام به شما معرفی کنند. اسلام را از طریق منابع اصیل و مآخذ دست اوّل آن بشناسید...»

برای بررسی بیشتر این نامه مهم با منصور واعظی دبير سابق شوراي فرهنگ عمومي كشور هم‌کلام شدیم تا ابعاد مختلف تاثیرگذاری این نامه را با ایشان به بحث بگذاریم.

***

آقای مهندس، نامه‌ی رهبر انقلاب خطاب به جوانان غربی بازتاب گسترده‌ای در خبرگزاری‌های بین المللی و شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی داشته و صاحبنظران زیادی هم درباره‌ی اهمیت این نامه اظهارنظر کرده‌اند. ارزیابی شما از محتوای این نامه چیست و رهبر معظم انقلاب در این نامة نه چندان بلند، به چه نکاتی خطاب به جوانان غربی اشاره کردند؟

بسم‌ا...‌الرحمن‌الرحيم، بله، همان‌گونه كه از ولي مدبر امر مسلمين (مدظله‌العالی) انتظار مي‌رود و همواره اينگونه بوده است، پيام رهبري عزيز در عين ايجاز و رعايت اختصار، حاوي مفاهيم بلند و دربرگيرنده‌ی لب لباب حقايق لازم و از هر نظر جامع و مانع است و الحق و الانصاف، اين بيانات هيچ كاستي نداشته، مطلبي را فروگذار نكرده است كه جايي براي صحبت بماند كه اي كاش، ايشان به فلان مطلب و بهمان موضوع نيز اشاره كرده بودند.

اشاره کردید که این نامه فاقد کاستی بوده‌است، حالا پرسش این است که رهبر انقلاب به‌عنوان نگارنده این نامه اثرگذار، چه اصول و چارچوب کلی را در نظر داشته‌اند؟ لحن این نامه خطاب به جوانان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

آنچه با دقت و كاوش در اين پيام، بر ما آشكار مي‌شود و موجب باليدن همة مسلمانان به‌ويژه ايرانيان به داشتن چنين زعيم عالي مقامي است، اين است كه در متن پيام واضح است كه صدور آن از لسان حق‌گو و حقیقت‌جوي مسلمان به حقيقت مؤمني است كه به‌راستي رداي ولايت مسلمين در زمان غيبت حجت خدا (عج) را به‌ برازندگي و از نهايت لطف خدا بر ملت مسلمان برتن كرده است و مخاطبان را به درک و دريافت حقيقت حق دعوت مي‌كند، در سراسر این پيام، همة اصول اصيل انساني و اسلامي و حتي رفتار حرفه‌اي مديريت عالمانة پيام، با مهارت و هوشمندنی رعايت شده است، ايشان با محبت و بي‌واسطه با جوانان صحبت مي‌كنند در حالي كه احترام به پدران و مادران آنان را از ياد نمي‌برند و در اين احترام، روح بلند معارف اسلام ناب محمدي (ص) مبني بر الزام رعایت حق والدين، ولو كافر و بدكردار، جاري و ساري است، چراكه ايشان ولي امر پيروان ديني است كه در آیات كتاب آسماني آن و روایات فراوانى كه از رسول اعظم (ص) و ائمة اطهارش(ع) نقل شده بر ضرورت نیکى به پدر و مادر تأکید دارد، تاجايي‌كه قرآن کریم  بارها از این نکتة مهم سخن آورده است و تنها در یک مورد مخالفت با پدر و مادر را جایز دانسته و آن صورتی است که پدر و مادر فرزند را به شرک فرا خوانند و رهبري عزيز هم، علاوه ‌بر‌اينكه شايد بسیار بيش از والدين به فرزندان جوان آنان كه داراي فطرت‌هاي پاك‌تر و دل‌هاي آماده‌تر برای پذيرش حق هستند، ابراز اميدواري بر شناخت حقايق و دریافت نور هدایت مي‌كنند، اما همچنان، به پدران و مادران نيز اميدوارند و با احترام از آنان ياد مي‌كنند.

همزمان به‌نظر می‌رسد که رهبر انقلاب دربارة سیاستمداران و دولتمردان کشورهای غربی با ناامیدی از درک حقایق از سوی آنها یاد می‌کنند و به‌نظر می‌رسد به همین دلیل است که اصولا ایشان نامه به جوانان غربی را جایگزین سیاستمداران کرده‌اند. تغییر لحن این نامه وقتی سخن از سیاستمداران می‌شود، به همین دلیل است؟

رفتار مقتدرانة رهبري با سیاستمداران و دولتمردان این کشورها، مصداق رفتار صحيح و برازنده با گروهی است كه بارها و بارها پیمان خود را می‌شكنند و دشمنی‌شان ثابت شده و آشکار است همان مغضوباني كه خداوند منان در آیة 55 از سورة مبارکة انفال آنان را با عنوان بدترین جنبنده «شرّ الدّواب» و در آیة 56 همان سوره، آنان را افراد بی تقوا می‌نامد و واضح است كه شناخت دشمن و تشخيص رفتار عادلانه و بليغ با او نياز به دلسوزي و شجاعت و تجربه و بصيرت عميق سیاسی دارد كه مقام عظماي ولايت (مدظله‌العالی) به بركت تأسي از سیرة پیامبر (ص) و آل مطهرش (ع) و غور در قرآن مجید با احاطة كامل موقع‌شناس و دشمن شناس‌اند و آن‌گونه كه نسبت به محقان و مظلومان با رحمت و رأفت برخورد مي‌كنند با برخورد انقلابي و جديت اجازة هرگونه ظلم و تخطيء را از ظالمان و معاندان و دشمنان دين سلب

مي‌كند.

اجازه بدهید که بازگردیم به هدفی که نامه در پی آن است و تاثیراتی که بر مخاطبان می‌گذارد. چه ضرورتی باعث شد تا در این مقطع زمانی این نامه نوشته شود؟ می‌دانیم که سال‌هاست موج اسلام‌هراسی در جهان وجود دارد، اما چرا این بازة زمانی برای نگارش نامه انتخاب شد؟

مسلمانی فهیم و فرزانه که همة عمر (مدظله‌العالی) را مؤمنانه تسلیم اسلام ناب و در خدمت امت مسلمان و انقلاب بوده و تک‌تک روزهای بابرکت عمر عزیزشان (مدظله‌العالی) را صرف دین و ایمان کرده، اکنون مسئولانه از اسلام و پیامبر عالی مقام آن (ص) سخن می‌گویند تا بنا بر انجام وظیفة انسانی و اسلامی، مهربانانه، در قبال دیدن مبصرانة نابینا و چاه و بیم از غرق شدن آیندة این جوانان مظلوم در گرداب گناه، چهرة بی‌پرده و زیبای دین عشق و محبت و رسول رحمت للعالمینش (ص) را برای جوانان ملتی ترسیم کنند که هم‌او روزی که آمد و مژدة برابری و برادری ابنای بشر را در سراسر عالم طنین افکن کرد، اجداد درگذشتة آنان دیرزمانی از برکات این پیام، غافل و محروم ماندند وکارشان به‌جایی رسید که مستکبران ناشنوای حاکم بر ایشان پس از گذشت قرون متمادی از برادری بلال حبشی و رسول امین اسلام (ص)، به‌تازگی ننگ برده‌داری و ظلم به رنگین پوستان هم‌وطنشان را آن هم به‌اجبار، رها کرده‌اند و همچنان از شناخته‌شدن کامل‌ترین دین عالم و خاتم رسولان خداوند، دُّرِّ یتیم ِ

هستی (ص)، سخت بیمناک‌اند چرا که بی‌شک ابلاغ پیام زیبای اسلام و نمایش حقیقی چهرة تابناک پیام‌آور روشنی و صفا بخش عالم خلقت، محمد (ص)، پلشتی‌های آراسته در جامة زیبای دنیای دون آنان را هویدا کرده کسب نامبارکشان را از قبل ناآگاهی اذهان عمومی ملت‌هاشان، کساد می‌سازد و اینکه پس چند ده یا چندصد سال از کردة نیاکان ناپاکشان پشیمان و عذرخواه می‌شوند، شاید به این دلیل است که بیش از این، بر پوشانیدن حق در برابر اذهان عمومی توان تقابل ندارند و شاید، با عذر از اشتباه نکرده‌ای که به آن معتقدند، ابرام بر اشتباه بزرگ‌تری که در حال ارتکاب آن هستند را می‌پوشانند.

اصولا فکر می‌کنید هدف از پروژه اسلام‌هراسی که البته در ذیل آن پروژه سیاسی «ایران‌هراسی» نیز مطرح می‌شود، چیست و چرا سیاستمداران غربی نیاز دارند که جامعه خود را از پیام اسلامی و سبک زندگی دینی بترسانند؟

حاکمان خداناشناس مستکبر و استثمارگران تا ابد پلید، به گواه تاریخ، همواره، سعی بر ساختن دشمنی فرضی به‌منظور پوشاندن زشتی‌ها و ظلم خود نسبت به مردمشان را برای آنان دارند تا ایشان را درگیر دشمنی با او کنند تا دشمن در خانه و مار پرورش یافته در آستین را فراموش کنند و آنان به خونخواری و ظلم بارگی خود با خیال آسوده ادامه دهند و در پناه و سایة دشمن خودساخته‌شان بیاسایند و به این سبب در هر دوران، بنا به اقتضائات، دشمن دیگری در غرب برای مردم بازنم‍ایی شده است و سیر تحولات و تطورات م‍فهوم‍ی آن دشمن بنا به توان سیاستمداران خدافرموشِ آخرت فروش، تبیین می‌شود که تا زمانی که اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت سیبل این دشمنی را به سمت او نشانه رفته بودند و پس از آن بنا به عقده‌ها و کینه‌هایی که به سببِ قطعِ دستِ میوة ناکاشته چینشان، از درختِ پُربارِ ایران اسلامی به‌برکت انقلاب، از نظام مقدس اسلامی به دل سیاهشان گرفته بودند این سیبل را به‌سوی اسلام و ایران اسلامی نشانه رفتند.

آیا این شیوة توطئه تبلیغاتی و رسانه‌ای توانسته آن‌ها را به اهداف خود رسانده و جوامع غربی را متقاعد کند که عمل دولت‌های غربی در قبال کشورهای اسلامی به صواب نزدیک بوده است؟ یعنی مثلاً استفاده از عروسک‌هایی چون داعش و القاعده توانسته باعث شود که موج اسلام‌گرایی در اروپا و آمریکا متوقف شده و پیام اسلامی نتواند به مخاطبان غربی منتقل شود؟

خير، درست بالعکس، خداوند متعال در مقابل توطئة دشمنان دين و قرآن، آنچنان زيبا تقدیر کرد که آية روشن «و مکروا و مکر ا... و ا... خیر الماکرین».(سورة مباركة آل‌عمران آية 54) گريبان پليد آنان را به‌سختي فشرد و این شيوة توطئة دشمن هم در مقابل اقتدار ملت غيور و نظام الهي و اسلامي ایران هيچ اثر مؤثري كه انتظار داشتند را نصيب آنان و ايادي بي‌انصاف و مكارشان نكرد، این‌بار آنان بودند كه به‌سختی اشتباه کردند و از آنجا كه دشمني كه به ملت‌هاشان معرفي مي‌كردند، مي‌بايست خصوصياتي مي‌داشت كه براي اذهان عمومي، قابل دشمني بود و آنان اين مرتبه، هيچ بهانه‌اي براي اين دشمني و دشمن‌تراشي نداشتند، حتی خودشان، آن‌قدر این دین و ملت و کشور و انقلابشان را زیبا و مقتدر و دوست‌داشتنی یافتند كه رويشان نمي‌شد آن را به‌عنوان دشمن موهومشان معرفي كنند چراکه از اساس پيام‌آورِ دوستي و محبت و عدالت و مهرورزي در جهان بود و بنايش بر مودّت و راهش به رسم انسانيت بود، پس به ناچار، براي دشمن‌نمايي اسلام عزيز و انقلاب شكوهمند اسلامي، مرتکب اشتباهی بزرگ‌تر شدند و مستخدمان گوش و چشم بسته‌ اما خطرناکی از جنس خودشان (ظلم ونفرت و کوردلی) را به خدمت گرفتند و سعی در نمایاندن معکوس حقایق و زشت انگاری دین رحمت و رأفت در لباس دهشت و ظلمت و وحشت وهابیت و داعش و القاعده و امثالهم مبذول داشتند تا شاید، باز هم چندصباحی خللی در ابلاغ پیام رسای خداوند مهربان به بندگانش ایجاد کنند که اکنون بیش از همه این دشمنی، دامنگیر دامان آلودة خودشان گشته و دیگر تدبیر جلوگیری از ضرر و خسرانِ خودکرده را از کف داده‌اند و ان شاءا... به زودی‌زود و به یاری خدا و درایت جوانانِ آینده‌سازِ مخاطبِ پیامِ بلندِ رهبریِ عزیز (مدظله‌العالی)، این سد متکی بر جهل، به باد رفتنی و نابود است و نداي گوش‌نوازِ عزت اسلام و مسلمين در سراسر جهان شنيده خواهد شد و جهانيان از نعمت و رحمت و بركت آشنايي با اسلام عزيز و افتخار مسلمان شدن بهره‌مند خواهند گشت، ان‌شاءا... كه ما مسلمانان هم قدر توفيق الهي مسلمان بودن را دريابيم، به‌ويژه ما ايرانيان قدر زندگي در كشور اسلامي و نظام مقدس ولاييمان را بيش از اين بدانيم ...و العاقبه للمتقین.

آقای مهندس واعظی، از اینکه وقت خود را در اختیار ما گذاشتید، متشکرم.

زنده باشيد و سلامت و همراه ديگر جوانان هوشمند و غيور ايراني موجب افتخار رهبري عزيز كه هميشه دوستدار شما جوانان هستند و كشور سرافراز و خانواده و ما جوانان قديم باشيد (ان‌شاءا...)، من هم برای شما آرزوی توفیق از جانب رحمت گستردة الهي را دارم ...و ما توفیقی الا با...... يا علي.

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  
   
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است