چهارشنبه 05 تیر 1398  
چهارشنبه, 06 اسفند 1393 | 25 February 2015
ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یک ساله شد (۲): دیروز دفاع مقدس – امروز جهاد اقتصادی

هفته‌ی گذشته و قبل از بیانات مهم مقام معظم رهبری در سالگرد ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی، قلم از آنچه باید و نباید برای تحقق اقتصاد مقاومتی نوشت. البته قلم نوشتن یادداشت های دیروز دفاع مقدس، امروز جهاد اقتصادی را از سال ها قبل آغاز کرده که در مطبوعات و سایتها منتشر گردید و بخشی از آنها در کتاب اقتصادمقاومتی به چاپ رسیده است،

اما وقتی بیانات رهبری در اولین سالگرد ابلاغ رسمی سیاست های اقتصاد مقاومتی منتشر شد متوجه شد معظم له در جملاتی کوتاه چگونه به عمق بایدها و نبایدها برای تحقق اقتصادمقاومتی اشاره فرمودند. قلم که احساس می‌کند بازهم رسانه ملی و مطبوعات آنگونه که باید به آنچه رهبری رهنمود دادند نپرداخته اند تا نظر رهبری به اطلاع  جامعه و فعالین اقتصادی و مسئولین دولتی رسانده شده باشد، بر آن شد تا بخشی از بیانات رهبری را که به اقتصاد مقاومتی مربوط بود در این یادداشت نقل کند و از خوانندگان صفحه‌ی چهار بخواهد بار دیگر بیانات مقام معظم رهبری را مطالعه کنند بخصوص آنجا که می‌فرمایند: ((مبارزه‌ی جدی با قاچاق از جمله کارهای لازم در اقتصاد کشور است ، جدّی با بدحساب‌های بانکی؛ یک عدّه‌ای هستند از تسهیلات بانکی، بناحق و نادرست استفاده میکنند؛ برای یک کار تسهیلات میگیرند، در کار دیگری آن را مصرف میکنند که مصلحت کشور نیست؛ بعد هم بدهی خودشان را با بانک‌ها تسویه نمیکنند؛ اینها واقعاً مجرمند. بنده نمیگویم هرکسی بدهکار بانکی است مجرم است؛ نه، یکی هست ممکن است بدهکار بانکی باشد، [ولی‌] کمک هم باید به او کرد؛ هستند مواردی که حتّی بدهکارند ولیکن بایستی کمک هم به او بکنند امّا بعضی هم هستند که باید مورد مؤاخذه قرار بگیرند، مورد سؤال قرار بگیرند. این کارها باید در کشور انجام بگیرد.

 

اینها را چه کسی بکند؟ ما در این سالها خیلی هشدار دادیم؛ مسئولین هم خیلی تلاش کردند امّا نه آن هشدارهایی که بنده دادم کافی است، نه آن تلاشی که مسئولین کردند کافی است؛ اینها کافی نیست. باید کار جدّی انجام بگیرد؛ مردم هم بایستی کمک کنند به دولت، به مسئولین، به قوّه‌ی قضائیّه تا بتوانند این کارها را انجام بدهند.))

بیانات رهبری آنچنان جامع و در بر گیرنده کلیات و جزئیات است که واقعا نیاز به توضیح و تشریح و تفسیر ندارد و باید اعتراف کرد که قلم و قلمها  نتواسته و نخواهند توانست تفسیری جامع تر از آنچه  بیان شده است داشته باشند . مقام معظم رهبری فرار مالیاتی حقه و نپرداختن بدهکاری به بانکها را جرم می‌دانند.

آیا در استان خراسان رضوی فرد یا افراد که مشمول نظر مقام معظم رهبری قرار گیرد نداریم ؟ پیشنهاد می کنم اگر نداریم مسئولین دولتی و تشکل های بخش خصوصی استان در یک همایش ملی این افتخار بزرگ را جشن بگیرند و از مسئولین کشوری بخواهند مشخص کنند  افراد مورد نظر مقام معظم رهبری کجا هستند؟  اگر داریم بخش خصوصی این افراد را به  اجرای نظر مقام معظم رهبری تشویق کند. در این خصوص پیشنهاد میکنم تشکل های بخش خصوصی به ویژه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی با انتشار بیانیه ای محکم، خوش حسابی را معروف و بدحسابی را منکر اعلام نمایند و به فعالین اقتصادی بگویند برای تحقق اقتصاد مقاومتی در تشکل های بخش خصوصی به افرادی نیاز است که در مدیریت بنگاه اقتصادی خود موفق بوده و مورد خطاب رهبری نباشد.

مسئولیت مدیران نظام و تشکل های بخش خصوصی در اجرای نظر مقام معظم رهبری کاملا مشخص و از مطالبات مردم است.

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است