دوشنبه 05 فروردین 1398  
چهارشنبه, 06 اسفند 1393 | 25 February 2015
حميدرضا عراقي، مديرعامل شركت ملي گاز ايران درگفت وگو با فراخبر: قطر600ميليون مترمكعب از پارس جنوبي مي برد،ايران فقط 350 تا!

بحث قيمت گاز و افزايش آن در سال آينده به‌طورحتم يكي از دغدغه‌هاي مردم در كنار افزايش قيمت سايرحامل‌هاي انرژي است. درحالي كه هم‌اكنون مجلس قيمت آب و برق را به‌نوعي افزايش داده است، احتمال مي رود قيمت گاز هم به نسبت افزايش قيمت داشته باشد.

 

اما به گفته‌ی مدير عامل شركت ملي گاز اين شركت قدرت تعيين قيمت ندارد و هرچه قانون مشخص كند اجرا خواهدكرد.

حميد رضا عراقي در گفت و گوي خود با فراخبر، افزايش قيمت گاز را ازهر جهت به نفع مصرف كننده و منافع ملي مي‌داند. به گفته‌ی حميد رضا عراقي، منافع شركتش دراين است كه مردم بيشتر گازمصرف كنند تا درآمد آن شركت هم بيشتر شود اما چون مصرف بيش از اندازه گاز به نفع كشورنيست، هيچ گاه اين نگاه ترويج نمي شود.

حمید رضا عراقی که متولد  1335 در ملایر است، از سال 1365 تاکنون درصنعت نفت ایران استخدام ومشغول کار شده است.

او، پیش از این که به ریاست شرکت ملی گاز ایران برسد، معاون بازرگانی و مدیر کل غله استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری بوده است. او همچنین؛ رئیس منطقه‌ی یک گاز کشور، رئیس منطقه‌ی 2 گاز کشور(اصفهان- چهارمحال و بختیاری- یزد)، مدیر عامل گاز استان اصفهان، مدیر گازرسانی و عضو هیأت مدیره شرکت ملی گاز ایران، مدیر بازرگانی شرکت ملی گاز ایران و رئیس هیأت مدیره‌ی شرکت گاز استان تهران  بوده‌است.

تهیه و تدوین کتاب 20 سال با گاز که برای اولین بار در سطح وزارت نفت انتشار یافت، مدیریت نمونه‌ی وزارت نفت، مدیریت نمونه‌ی ملی، مدیریت و سازمان نمونه در طرح شهید رجایی استان اصفهان در سالهای 1379و  1380 از دیگر سوابق  و موفقیت‌های حمیدرضا عراقی است.

 

 

عراقی؛ مردی از نفت و گاز کشور ایران

افزایش قیمت گاز به نفع مصرف کننده است

 

اگرموافق باشيد بحثمان را با پارس جنوبي شروع كنيم. پارس جنوبي با توجه به ظرفيت و پتانسيلي كه دارد از برنامه‌ توسعه اي خود عقب است و آنطور كه بايد و شايد مورد توجه قرارنگرفته وبهره برداري لازم نيز از آن نشده است. دراين باره چه مي گوئيد؟

اگر شما هم موافق باشيد شایدابتدا لازم باشد که بگويیم پارس جنوبی چی هست، از کجا شروع شده و چه نقشی در اقتصاد کشور دارد و در نهایت چه كاري باید درباره آن انجام دهيم. خود پارس جنوبی مخزن مشترکی است بین ایران و قطر. شناسایی این ميدان شاید به سالهای دور باز مي‌گردد ولی شروع بهره برداری از پارس جنوبی به حدود 25 سال پیش باز مي‌گردد. در آن سال‌ها بود که قطر شروع به بهره برداری از گازاين ميدان  کرد و از بهترین شرکت‌های بین‌المللی كمك گرفت و مشغول استخراج گاز از پارس جنوبی شد. همانطور كه مي‌دانيد قطر احتیاجی به گاز نداشت. چیزی که قطر را وادار می‌کرد که از این مخزن مشترک استفاده کند، ميعانات گازی استحصال شده از این مخزن بود. چون کنار گازی که استخراج مي‌شد، مایعات گازی هم بیرون مي‌آيد که از خود گاز ارزشش بيشتر است. قطر چون مصرف گاززیادی نداشت، همزمان با آن پروژه LNG را شروع کرد که پیاده کند. به نحوی که قطر در حال حاضر بزرگترین صادرکننده گاز LNG دنیاست. اماايران بعد از دوران دفاع مقدس، وتوسط همين آقاي زنگنه به عنوان وزير نفت وقت ، پارس جنوبی را راه اندازی کرد. به خاطر دارم كه آن زمان مي‌گفتند قرار است در عسلويه تمدن صنعتي جديد تشکیل شود. امابراي اجراي پروژه عسلويه آنقدر فضا کم است که مجبور شدند به دریا وارد شوند.

در آن زمان هم كشور تحریم بود اما اين تحریم، متمرکزو جهانی نبود فقط آمریکاايران را تحریم کرده بود و گفته بود هر سرمایه گذاری که از 5 میلیون دلار بیشتر در ایران سرمایه گذاری کند ، با من طرف است. اما کشورهاي سرمايه گذار به دلیل این که منافع سرشاری می‌توانستند ببرند، به این تهدید آمریکا توجه نکردند. شرکت هايی مثل انی، توتال، پتروناس، گسپروم در کشور سرمايه گذاري كلان انجام دادند. شرکتی هم به اسم پتروپارس در ایران ایجاد شد که در خارج از ایران ثبت شد تا بتواند از مزایای بین المللی استفاده کند. اما مجلس این موضوع را به عنوان یک نقطه ضعف مطرح کردو حتی برخي روزنامه‌های آن زمان کارشان این شده بود که هرروز علیه پارس جنوبی مطلب بنویسند. در صورتی که لحظه به لحظه پارس جنوبی سکه و دلار و ارز بود که به این مملکت می آورد. بحث راه اندازی پارس جنوبی و کنترل منابع ملی و استفاده از این منابع برای منافع مملکت به سادگی انجام نمی‌شود.

آماري در خصوص برداشت روزانه‌ی قطر از پارس جنوبي داريد؟

قطر حدود 600 میلیون متر مكعب در روز از اين ميدان برداشت می‌کند.

ایران چقدر؟

ایران 350 ميليون متر مكعب.

يعني ايران 250ميليون مترمكعب از قطردربرداشت از پارس جنوبي عقب تر است.

متاسفانه بله.

برنامه‌ریزی ما براي آن كه به برداشت روزانه‌ی قطر برسيم، چيست؟

خدمتتان عرض می‌کنم. فازهای 1 تا 5 كه به طورعادي به بهره برداری رسید امافاز 6 و 7 و 8 هنوز بهره برداری نرسیده بود تا اینکه تحریمها شدید شد. منتهي تحریمهای دور اول بادور دوم فرق داشت. اولی فقط آمریکا بود. اما دومی درست یا غلط دنیا را علیه خودمان متحد کردیم. اين موضوع مي‌تواند دودليل داشته باشد، اول اينكه یا ما خوب کار نکردیم یا اينكه آمریکا خیلی خوب کار کرد که این تحریم بین المللی شد. در تحریم اولی دولت‌ها پشت شرکتهايشان آمدند و کار شروع شد اما در تحریم دومی چون دولتها پشت شرکتها نبودند، آنها هم دیگر نيامدند. پس ما مجبور شدیم فازهای بعدی را با شرکتهای داخلی قراردادهای 36 ماهه ببندیم. پتروپارس، خاتم الانبیا، خاتم الاوصيا و ... بودند که ظرف 36 ماه  قرارداد بستند درحالي كه اصلا انجام كاردراين مدت  امکان پذیر نبود! اما عملا این چند تا پروژه موازی حرکت کرد. فازهای 6 و 7و 8و 9 و 10 و 15 و 16 و 12 موازی حرکت کردند. البته در آن زمان اولویت بندی‌ها هم زیاد جدی نبود. بدين معنا که در 5، 6 سال گذشته استفاده بهینه از مخزن مشترک برای افزایش تولید نداشتیم.

اما با روي كارآمدن دولت يازدهم و انتخاب دوباره بيژن زنگنه به عنوان وزير نفت و همچنين تجربه‌ای که در این زمینه داشت، برنامه‌ريزي استفاده بهینه از مخزن مشترک پارس جنوبي صورت گرفت. کاری که انجام شد این بود که مدیر بهره برداری از پارس جنوبی، مدیر اجرای پروژه 12 و 15 و 16 و 17 و 18 شود که خیلی براي پارس جنوبي کمک خوبي بود. همچنين نیروهای بهره بردار شرکت ملی گاز به کمک تولیدکنندگان داخلی رفتند و این نزدیکی بهره بردار و تولیدکننده و تخصیص منابع مالی به این پروژه باعث شد که در حداقل زمان بر اساس زمان بندی مناسب از اسفند سال 92 یک فاز آن در سال 93 به بهره برداری برسد و الان شاهد هستیم که فاز 12 به بهره برداری رسیده و کشور صد میلیون مترمکعب از فاز 12 و 20، 30 میلیون هم از فازهای دیگر به ظرفیت تولید گاز کشور اضافه شد.

100 ميليون متر مكعب گازي كه وارد چرخه گاز كشور شد در كجا مورداستفاده قرار گرفت؟

فاز 12 و صد میلیون مترمکعب گازی که در سال 93 به ظرفيت توليد گاز کشور اضافه شد چند تا حسن داشت. یکی اینکه افزایش این مقدار مترمکعب گاز، اطمینان خاطری به مسئولین و مردم داد که آمادگی لازم را داشتیم که گاز مردم قطع نشود. دوم اینکه صنعت کشور که معمولا در زمستان دچار قطعی گاز می‌شد، بااين معضل مواجه نشد و اين امردر توسعه و اقتصاد کشور اثرخوبي داشت.

سوم اینکه نیروگاه های کشور که هر سال مشکل تأمین گاز را داشتند و ما اولین جایی که سهميه آنها را کم می‌کردیم اینها بودند، هیچ مشکلی نداشتند. به نحوی که 13 میلیارد مترمکعب گاز در نیروگاه ها مصرف شد یعنی 5 تا 6 میلیارد دلار. یعنی به همین سادگی اثر اقتصادی صد میلیون مترمکعب گاز در کشور در سال 93 یعنی 5 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی حقیقی را به دنيال داشت چون سیزده میلیارد مترمکعب مایعات مثل گازوئیل و مازوت در نیروگاه‌ها مصرف نشده است. ديگراینکه هوا را آلوده نکردیم یا بهتر بگوييم کمتر آلوده کردیم. چون كارخانه‌‌ای که با گاز می‌سوزد و كارخانه‌اي كه با گازوئیل و مازوت می‌سوزد، خیلی فرق دارد. امسال دود سیاه از کارخانه‌ای بیرون نیامد. پس پنج تا اهمیت ایجاد شد یک امنیت عدم قطع گاز و دو کارخانه‌ها هوا را آلوده نمی‌کنندوسه کارخانه‌ها گازشان قطع نشد. چهار سازندگان تاسیسات کشور برای فاز 12 به کار گرفته شدندو پنج، صادرات گازما به تركيه بدون وقفه ادامه پیدا کرد و اعتماد بین المللی ما زیاد شد. از سوي ديگر ظرفیت صادرات بالا می‌رود و كشورهاي ديگر متوجه مي‌شوند که ما توان این را داریم که تولیدمان را بالا ببریم در نتیجه تمایل برای عقد قراردادصاردات گاز بالا می‌رود.

آيا برنامه‌‌ی مشخصي براي سال آينده در خصوص افزايش توليد گاز از پارس جنوبي تدوين شده است؟

برای سال 94 هم برنامه وزارت نفت هم بر این است که صد میلیون مترمکعب دیگر  از محل پارس جنوبي به ظرفيت توليد گاز كشوراضافه شود.

از کدام فازها؟

فازهای 15 و 16 و 17 و 18 و 19 و 20 و 21. ما هم در شرکت ملی گاز باید خودمان را آماده کنیم برای انتقال صد میلیون متر مكعب گاز. چون هر فاز پارس جنوبی که وارد چرخه مي‌شود، نياز به خط انتقال تا مدار داخل کشور دارد. خطوط انتقال یعنی خطوط لوله 56 اینچ. یعنی از كوه‌ها و

رودخانه ها رد شدن. اجرای این طرح کار ساده‌ای نیست. دربعضی مكان‌ها بیش از 50 تا کمپرسور باید کار کنند. خطوط انتقالی که برای سالهای آینده باید اجرا کنیم، تکمیل خط 6 ، اجرای خط  9 و 11 سراسري و تکمیل ایستگاه‌های خط 8 است. اینها کارهایی است که در چند سال آينده باید انجام شود که استفاده از فاز پارس جنوبی امکان پذیر شود که این خودش سرمایه‌ای حدود 17 میلیارد دلار در سه سال آینده لازم دارد.

درباره‌ی سرمایه‌گذاری شركت‌هاي خارجی در شرایط تحریم برنامه ریزی کرده‌اید؟

در شرایط تحریم متاسفانه نمي‌توانيم كاري انجام دهيم. شركت‌ها صحبتش را می‌کنند اما سرمایه گذار‌ي شان را تا زمانی که تحریم تمام نشود، انجام نخواهند داد. با اين حال ما برنامه‌ریزی‌هایی که انجام دادیم، با اتکا به سرمایه گذاری خارجی نیست. بلکه تصميم داريم اگر سرمایه گذار خارجی نیامد، از منابع داخلی استفاده می‌کنیم. بنابراین این نیست که اگر اتفاقی نيفتاد، ما دستمان را بالا بگیریم و تسليم شويم.

برنامه‌های دولت و وزارت نفت این طور است که در سال 95 كارتوسعه پارس جنوبی کاملا تمام می‌شود. آیا اين موضوع محقق مي‌شود؟

نمی‌دانم. اين را مجری‌ها باید بگویند.

می‌خواهم کمی درمسايل ديگر بخش گاز ريزتر شويم. بفرمایید که سیاست آينده‌ی دولت درباره قیمت گاز چه خواهد بود؟ سال آينده قيمت گازافزایش پیدا می‌کند یا خير؟

سياست شرکت ملی گاز درباره CNG عدم افزایش قيمت است و حتی کمک به جایگاه داران CNG دربرنامه است که بتوانند سهم گاز طبیعی را در بخش حمل و نقل بالا ببرند. یعنی به جای اینکه در بخش حمل و نقل، بنزین زیادی مصرف شود، به دلیل مزیت نسبی که در کشور داریم، گاز مصرف کنند. به همین دلیل بهاي CNG را افزایش نمي‌دهيم.اما در ارتباط با گاز طبیعی؛ ما هنوز با قیمت‌های واقعی گاز خیلی فاصله داریم و این چون یکی از گازهای هیدروکربنی به حساب مي‌آيد که تمام شدنی است، بنابراین برای اینکه مردم استفاده بهینه کنند، چهار عامل لازم است تا من مصرف کننده گاز طبیعی، خوب استفاده کنم نه اینکه استفاده نکنم. بنابراین تولید و مصرف دو بال یک پرنده است. اگر یک بال درست مصرف نکند، هرچقدر تولید کنید، اسراف می‌شود.لذا ما باید راه حل‌هایی پیدا کنیم که عموم مردم منطقا و اخلاقا گازرادرست مصرف کنند. یکی از آن معيارها قیمت است. اگر شما قیمت ارزان برای چیزی قرار بدهي، هم ارزشی را از دست داده ای و هم اینکه استفاده ازتکنولوژی را عقب انداخته ای. یعنی اگر قیمت گاز خیلی ارزان باشد، به جاي يك بخاري دو بخاری خريداري مي‌كني. در زمان خريد هم آن بخاري كه بهره‌وري پايين و قيمت كمتري دارد را انتخاب مي‌كنيد. بگذاريد در اين خصوص يك مثال عاميانه بزنم. یک بخاری هست 150 هزارتومان یکی بخاري ديگر هست  250هزارتومان. کدام را می خرید؟ منطق مي‌گويدبخاري 150 هزارتوماني خريداري شود. چرا؟ چون خريدار نزد خودش مي‌گويد راندمان این با آن کمی فرق دارد ولی اگر ده سال هم گاز مصرف کنم، 100 تومان نمی‌شود پس آن ارزانتره را می‌خرم. ولی اگر فرد متوجه شود ظرف شش ماه که مصرف كند بايد مبلغ زيادي بابت بهاي گاز بپردازد آن 250 توماني كه بهره وري بالاتري دارد را انتخاب مي‌كند. در آن زمان تولیدکننده هم وقتی تقاضاي بازار را ببيند درجه تکنولوژی کار خود را بالا مي‌برد. لذاقیمت گاز باعث می‌شود تکنولوژی حرکت كند. در نتیجه در فرهنگ مردم تغییر ایجاد می‌ شود.يعني افزايش قيمت گاز به نفع مردم ومنافع ملي است. در کنار همه این‌ها، قانون باید بیايد تا قیمت را تعیین کند. هر چه تعيين كنند ما هم اجرا مي‌كنيم.

آیا ممکن است اقلیم بندی‌ شهرها درتعيين قيمت گاز تغییر کند؟

بله امكان دارد. اینها تقسیم بندی‌هایی است که دولت انجام می‌دهد. در امسال هم بعضی اقليم‌ها تغییر کردند که بر این اساس درصد کمی تغییر قیمت داریم. ولی هرچه را که سازمان هواشناسی به ما اعلام کند، ما اعمال می‌کنیم.

ما با قیمت واقعی گاز چقدر فاصله داریم؟

گازدر هر جا یک قیمت متفاوتی دارد. مثلا در ترکمنستان گاز اصلا کنتور ندارد. اين كشور 5 میلیون جمعیت دارد و کلی ذخیره كه نمی‌داند آن را باید چه کار کند. ايران هم در اوايل انقلاب همين گونه بود. چون بلد نبودیم کنتور بسازیم. بعد کم کم قیمت گذاری را آغاز کردیم و کم کم مایعات را در سبد صادرات قرار داديم. در ترکیه نيز هر مترمکعب گاز یک دلار است. ما مي‌گوييم اگر گاز طبیعی را از سر چاه بیاوریم و هزینه‌های بیرون آمدن از چاه و هزینه‌های پالایش، هزینه انتقال، هزینه ایستگاه و هزینه توزیع را حساب کنیم، قیمت صفر مي‌شود. اگر اینطور حساب کنیم تا به مصرف کننده برسد،هرمترمكعب گاز بین 40 تا 50 تومان قيمت دارد. حالا هرچه اين قیمت را حساب کنیم، به بخش سياست  يارانه اي دولت برمی‌گردد. قیمت‌هایی که از مردم دريافت مي‌شود، براي شرکت ملي گازايران نیست، بلکه متعلق به دولت است. دولت 80 درصد درآمد را می‌‎گیرد و دوباره به مردم به عنوان هدفمندی یارانه‌ها برمی‌گرداند. درحال حاضر یک سوم از آن 45 هزار تومان یارانه نقدي از این محل تامين مي‌شود.

هم اكنون چه تعداد از شهرها و روستاهای کشور لوله‌کشی گاز دارند؟ چرا روند لوله‌کشی گازروستاها کند پیش می‌رود؟

در سال جاري،به 9 تا شهر گازرسانی شد. اين عمليات در7 تا شهر ديگر هم آغاز شده است. در ارتباط با روستاها هم حدود 750 تا 900 هزار روستا تا الان  گازرساني شدند و تا آخر سال بیش از يك میلیون خانوار به شمار مصرف کنندگان گاز اضافه می‌شود. در سال 90 و 91 به شرکت ملی گاز ایران گفتند که از بانک وام دريافت كنيد و شهرها و روستاها را گازدار کنید.

مديريت وقت شركت ملي گازايران حدود 1500 میلیارد تومان  وام گرفت که در سال 92 و 93 و 94 باید برمی‌گرداند. ما در سال 93 حدود 600 میلیارد تومان فقط بدهی آن وام را برگرداندیم. برای سال 94 و 95 قانونی در مجلس تصویب شده به اسم بند ق تبصره 2، که درقالب آن بايد به 2 میلیون و 300هزار خانوارشهری و روستایی با مبلغ 4.7 میلیارد دلار گازرسانی کنیم. مقدمات پیمان و خوشه‌ها و آگهی فراخوان‌ها آماده شده و به نظر مي‌رسد در سال 94 و 95 بالاترین حجم کار گازرسانی باشد. پس شركت ملي گاز در سال جاري در عین حال که بدهی‌هاي خود را پرداخت كرده، مشابه سالهای قبل کار کرده و وام هم نگرفته است. ما خودمان را برای سالهاي 94 و 95 آماده كرديم که خیز عظیم کار را برداريم. حسن اين كار هم اين است كه اولا از محل صرفه جویی آن گاز مایع و نفت سفیدی که الان روستاها استفاده می‌کنند، پول گازرساني باز مي‌گردد، دوما اینکه اشتغال در کشور ایجاد می‌شود چون تمام گازرسانی به شهرها و روستاها داخلی است و اصلا کاری به ارز و مسایل بین المللی و تحریم ندارد. بنابراین پیمانکارها و کارگرها و شرکتها فعال‎تر می‌شوند. مطلب دیگر اینکه قبلا ما گازرسانی را فقط از طریق خط لوله انجام می‌دادیم اما بعضی از روستاها هستند که امکان انتقال خط لوله وجود ندارد. بر اساس سیاست جدید بعضی از این‌ها را از طریق CNG و بعضی را از طریق LNG انجام می‌دهیم.

کدام مناطق؟

معمولا مناطق کوهستانی و جنگلی. یا در مناطق کویري.مثلا شهری هست به اسم نهبندان در خراسان جنوبی  كه مصوب کردیم از طریق CNG کار انجام شود.ما اكنون داراي 1021 شهر و 17 هزار روستا هستيم.به تناسب اين ما 700 کیلومتر شبکه خط انتقال فشار قوی و هفت ایستگاه تقویت فشار ايجادكرديم که در نوع خودش ودرمقياس زمانی بی سابقه است. ایستگاه تقویت فشار گازایستگاه بسیار بزرگی است که هر کدام 4 تا توربین کمپرسور دارد که هر کدام توربین جت است. بدين معنا که در حال حاضر که مادر 70 ایستگاه تقویت ، 280 تا موتور جت داریم. ضمن اینکه هدف اصلی ما در سال 93 تامین و تضمین گاز پایدار در کشور است. خط انتقال دهم را که اجرا کردیم برای پایداری گاز بوده که در زمستان هیچ جا ي كشور افت فشار نداشته باشیم. بنابراین اطمینان مردم از اینکه گاز پایدار دارند برای ما خیلی مهم بوده، انتقال گاز عسلویه به داخل کشور هم بسيار داراي اهميت است.

ما همیشه در تبلیغات شركت ملي گاز می‌شنویم که به مردم می‌گویند در مصرف گاز صرفه جویی کنید. امااين بیشتر شبیه یک گفتمان است كه هیچ راهکاری به خانواده ها ارائه نمی‌شود. شاید بخاطر عدم اطلاع خانواده‌ها از راهكارها باشد که خيلي درمصرف گاز صرفه جويي صورت نمي گيرد.

قاعدتا اگر اقتصادی نگاه کنید، شرکت ملی گاز باید بگويد مردم هرچه می‌توانند گاز مصرف کنند تا پولش را بگیرد.

ولی با توجه به اینکه رسالت شرکت ملی گاز این است که منافع ملی دراولويت است وبايد به فکر صادرات هم باشد، هزینه های زیادی را انجام داده و حداقل سالانه بیش از 70 نیم ساعت در صدا و سیما راهکارها را به مردم رسانيده است.

اين راهكارهایکی شامل ایمنی است که مردم جانشان را از دست ندهند ویکی کم مصرف کردن است که دارايي‌شان را از دست ندهند. یکی از دلایل اینکه آیا اين تبليغات اثر داشته یا نه این است که امسال با اینکه یک میلیون مصرف کننده جديد را اضافه کردیم، مصرف گاز دربخش خانگی‌ اضافه نشده است. یعنی مردم صرفه جویی کرده‌اند. به نظر ما آگاهی مردم افزايش یافته که پولشان را هدر ندهند. اما کافی نیست. هنوز درباره شدت انرژی نسبت به دنیا خیلی فاصله داریم و این دیگر تقصیر مردم نیست. تقصیر ماست که از قدیم انرژی در کشور مهم نبوده است.

برخي سازندگان ساختمان خانه هايي  رابدون در نظر گرفتن هدر رفت انرژي ساخته و تحويل مردم داده اند. شیشه اين خانه ها دو جداره نیست یا دیوار آنها عایق نیست. خب اینها مصرف انرژي شان بالا مي‌رود.

ولی دنیا زودتر به اینها رسیده‌اند. خانه هایي که جدیدا ساخته می‌شود با مبحث 19 مقررات ملي ساختمان ساخته مي‌شوند كه مصرف انرژی در آنها کمتر است.

دراين راستا آيا مثلا شما با گمرک مراوده ای در خصوص تسهيل واردات محصولاتي كه بهره‌وري بالايي در بخش انرژي دارند، داشتید؟

بله.امااین کاری است که تازه شروع شده است. آن هم هماهنگی بین ما و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت و سازندگان صنعتي و وزارت صنعت، معدن و تجارت است که شروع کرده‌اند بخاری‌های با راندمان بالا را کمک‌های مالی کنند تا بتوانند با رقباي پرمصرف خوددربازاررقابت کنند. اين محصولات در سال‌های آینده به بازار مي‌آيد که خود وزارت خانه هم در اين زمينه هشدار داده است. منتهي ما تا جایگزین نداشته باشیم نباید کاری کنیم و الا قاچاق افزايش مي‌يابد.

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  
   
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است