چهارشنبه 05 تیر 1398  
چهارشنبه, 13 اسفند 1393 | 04 March 2015
مروری بر مهمترین خبرهای هفته‌ی گذشته: لزوم استقلال حوزه و ایستادگی ارشاد

پای پول‌های کثیف به سیاست باز شده

رحمانی فضلی وزیر کشور در دولت روحانی باری دیگر در یک برنامه تلویزیونی به یک مورد دیگر از دزدی‌ها و تبانی‌های میلیاردی در سیستم بانکی جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: «موردی هست ۳۵ساله با ۵کلاس سواد، ظرف دو سال در حساب‌های مالی‌اش حدود ۲۰۰۰میلیارد تومان پول چرخیده است.

بعد در برج سازی هم رفته، در پاساژ سازی هم رفته، در بنگاه معاملاتی هم رفته، در حوزه واردات و صادرات هم رفته... همه این‌ها پوشش برای کار قاچاق انجام می‌دهد. اتفاقا یکی از مسیرهای پولشویی این آقا، وقتی مواد مخدر را آورده و می‌خواسته منتقل کند، از طریق تجارت این کار را کرده است. همین آقا شماره حساب‌هایی را باز کرده که افرادش اصلا مرده‌اند! آن بانکی که حسابش را باز کرده باید پاسخ بدهد، چرا مسئولان بانکی کشور جریان مالی در حساب‌های افرادی که مرده‌اند باز کردند! یا پولهایی که با این شدت در این حساب‌ها جریان پیدا کرده را گزارش ندادند، ما اگر می‌خواهیم به اقتصاد و رقابت سالم اقتصادی کمک بکنیم باید این دریچه ورود پولهای کثیف اقتصاد را ببندیم.»

 

چندی پیش وزیر کشور نیز حجم سالانه گردش مالی مواد مخدر در کشور را 20هزار میلیارد تومان (معادل دو سوم بودجه عمرانی کشور) اعلام کرده بود و از ورود این پول در حوزه سیاست، انتخابات و انتقال قدرت سیاسی در کشور سخن گفته بود که واکنش‌ برخی نمایندگان را برانگیخت. علی لاریجانی رییس مجلس نیز در واکنش به این اظهارات گفت: «اگر اطلاعی از چنین انتقال پولی در انتخابات اخیر دارند که آنها را به قدرت رسانده، اعلام کنند.»

او این گونه مبهم حرف زدن را چیزی جز ایجاد شبهات ندانسته و خواسته که: «اگر کسی از این گونه اقدامات اطلاعی دارد باید در اختیار قوه قضائیه قرار دهد تا رسیدگی شود.

انتقاد آیت‌ا... جوادی آملی از ارباب و رعیتی در دروس حوزه

آیت‌ا... جوادی آملی «رژیم ارباب و رعیتی» را به هر صورت و شکلی که ارائه شود «رژیم باطلی» دانست.

اودر بخشی از سخنانش در نخستین اجلاس اساتید حوزه‌های علمیه استان تهران گفته «کسی ربّ دیگری نیست» هرکسی که در علم و عمل موفق‌تر باشد «خدمتگزاری‌اش نسبت به جامعه و امت اسلامی بیشتر است.»

آیت ا... جوادی آملی به مضمون یکی از آیات سوره آل‌عمران  اشاره کرده و گفت: « هیچ کسی از وحی الهی، از کتاب الهی، از حکمت الهی بهره نبرده که مجاز باشد مردم را به خود دعوت کند. مردم را «به خود» دعوت کردن، «به فکر خود» دعوت کردن این‌‌‌ همان «رژیم ارباب و رعیتی فکری و فرهنگی» است هیچ کس مجاز نیست که اگر استادی به این فکر باشد که شاگرد را به فکر خودش دعوت کند این یک «رژیم ارباب و رعیتی کاذب و فاسد» است.

خشم دشمن نشان عملکرد درست فرزندان ایران

همانطور که انتظار می‌رفت پس از سخنان ناشی از عجز و استیصال نتانیاهو در میان نوکران آمریکایی خود در کنگره بسیاری از مقامات کشورمان به درستی آنرا نشانه‌ی حرکت درست مسؤولین در مسیر حفظ و حراست از حقوق ملی و دینی دانستند.

در همین ارتباط رئیس قوه قضاییه نیز در جلسه مسئولان عالی قضایی تاکید کرد: «خشم نتانیاهو نشان میدهد که فرزندان این مرز و بوم در حفظ حقوق هسته‌ای  کوتاهی

نکرده‌اند».

به مصداق آنکه می گوید عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد، امیدواریم پس از نمایش حقیرانه‌ی نتانیاهو در آمریکا شاهد همدلی و همگرایی بیشتر مسؤولین در اتخاذ مواضع ملی و بین المللی باشیم.

ایستادن مقابل مجوزهای موسیقی ارشاد ممنوع

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بار دیگر به روند لغو کنسرت‌ها در شهرهای مختلف ایران واکنش نشان داده و گفته است که هیچ مقام قضایی و هیچ گروهی حق ندارد مقابل مجوزهای موسیقی ارشاد بایستد. علی جنتی پیش‌تر هم گفته بود که این وزارتخانه «با قدرت پای مجوزهای خود ایستاده است.»

جنتی گفته که بین مراجع درباره موسیقی اختلاف‌نظر وجود دارد و گروهی آن را حرام می‌دانند و گروهی خیر اما ملاک‌ وزارت‌خانه او در این زمینه فتوای رهبری است.

او درگفته‌های خود به کسانی اشاره کرده که اگر «یکی حتی قلم خود را روی میز بزند، می‌گویند اشکال شرعی دارد» و گفته: «برخی برای ائمه نیز شبهه‌ شرعی ایجاد می‌کنند.»

او بر هم زنندگان کنسرت‌ها را عناصر «خودسر» خوانده که فضای بدی را علیه موسیقی راه انداخته‌اند.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ارشاد برای صدور مجوز به «حفظ و دفاع از ارزش‌های اسلامی» توجه دارد و «لذا وقتی مجوزی در حوزه‌ی سینما، تئاتر یا موسیقی صادر می‌شود، در آن دقیقا به معیارهای ارزشی توجه شده است.»

جنتی، استانداران را خطاب قرار داده و تاکید کرد: «نباید اجازه بدهند که این مجوزها بی‌ارزش شود زیرا نباید سیاست یک بام و دو هوا در کشور باشد و این‌گونه نباشد که یک مساله‌ای در یک جایی شرعی باشد و در جای دیگر شرعی نباشد.»

در روزهای گذشته خبر لغو برگزاری دو کنسرت منتشر شد. نخستین مورد لغو کنسرت علیرضا قربانی توسط معاونت فرهنگی دانشگاه بهشتی بود. هفته گذشته نیز کنسرت علیرضا قربانی در مشهد لغو شده بود.

مسئولان قضائی با اشاره به «اعتراض امت حزب‌ا... و مخالفت‌های امام جمعه شهر گل‌بهار» و «مغایرت داشتن کنسرت موسیقی با فرهنگ مردم»، خواهان لغو برگزاری این کنسرت شدند. سیروان خسروی نیز بی‌نصیب نماند و کنسرت او نیز در بوشهر لغو شد.

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است