شنبه 04 خرداد 1398  
چهارشنبه, 13 اسفند 1393 | 04 March 2015
درآستانه انتخابات اتاق عنوان شد: برخی به دنبال منافع شخصی خود هستند

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: اتاق بازرگانی توقعات بخش خصوصی را برآورده نکرده است.

حسن حسینی در خصوص عمده دلایل ضعف اتاق‌های بازرگانی کشور، معتقد است: متاسفانه برخی از کسانی که در این اتاق‌ها فعالیت می‌کنند به دنبال منافع شخصی و استفاده از رانت به نفع خودشان هستند و به منافع ملی بخش خصوصی و حتی منافع صنفی خود توجهی ندارند که این مساله جایگاه اتاق را از حالت ویژه و خاص خود خارج کرده است.

 

وی یادآور شد: در حال حاضر بافت اتاق‌های بازرگانی کشور سنتی است و این اتاق‌ها نتوانستند توقعات بخش خصوصی را برآورده کنند. حسینی با اشاره به برگزاری انتخابات اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور در اسفند، خاطرنشان کرد: به جهت جایگاه قانونی و منابع مالی اتاق‌های بازرگانی، این اتاق‌ها به عنوان پارلمان بخش خصوصی محسوب می‌شوند و به همین منظور توقع بخش خصوصی نیز از این اتاق‌ها بیش از سایر تشکل‌هاست، اتاق‌های بازرگانی با توجه به جایگاه قانونی خود می‌توانند در بخش خصوصی بسیار تاثیرگذار عمل کنند.

مجتبی بهاروند، عضو کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی مشهد با بیان اینکه اتاق بازرگانی مهمترین نهاد برای دفاع از بخش خصوصی در قبال دولت است، اظهار کرد: بدون شک اتاق بازرگانی نقش مهمی در اجرای اصل 44 و دفاع از منابع بخش خصوصی دارد اما به نظر من موفقیت اتاق در این زمینه کمتر از 50 درصد بوده است. به کارگیری کارشناسان نابلد در بخش‌های مختلف اتاق یکی از مشکلات موجود در این بخش است. از نظر من اتاق بازرگانی ایران و مشهد نهایتا یک اداره شبه دولتی است و نگاه‌ها نیز گاها در این اتاق پویایی لازم را ندارد.

بهاروند مدعی شد: اتاق باید تلاش کند اقتصاد را از زیر سایه سیاست نجات دهد. عملکرد اتاق بازرگانی مشهد در بحث حمل و نقل و ترانزیت به شدت افت کرده است و این در حالی است که با توجه به کاهش قیمت نفت ما به ترانزیت و حمل و نقل به منظور افزایش درآمدهای صادرات غیرنفتی نیازمندیم. به طور کلی می‌توانیم از موقعیت ویژه ترانزیتی بدون صرف هیچ هزینه‌ای نهایت استفاده را ببریم اما متاسفانه پیشرفت ما در بخش حمل و نقل و ترانزیت تاکنون آن گونه که باید نبوده است.

علی‌اصغر پورفتح‌ا...، عضو هیئت رئیسه اتحادیه وارد کنندگان خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های مهم این دوره از انتخابات اتاق‌های بازرگانی کشور و خراسان رضوی شعار تحول است، اظهار کرد: تاکید همه اعضای حال حاضر اتاق و کاندیدای جدید بر ایجاد تحول در اتاق بازرگانی نشان‌دهنده این است که قطعا در عملکرد دوره‌های قبل کاستی‌هایی وجود داشته است. پورفتح‌ا... ضمن انتقاد از عدم شفافیت فعالیت‌های صورت گرفته در اتاق بازرگانی، ‌اظهار کرد: اتاق بازرگانی باید دارای یک عملکرد کاملا شفاف و شیشه‌ای باشد، نباید در این اتاق حبس اطلاعات صورت گیرد و این مهم جز با تدوین آئین‌نامه انضباطی محقق نمی‌شود. اتاق‌ بازرگانی باید به دور از باندبازی و در جهت اعتلای اقتصاد استان تلاش کند اما در این راستا بخش خصوصی با مشکلات عدیده‌ای رو به روست.

علي رضائي، عضو هيئت مدیره اتحاديه صادركنندگان خراسان رضوي نیز معتقد است انتخابات اتاق بازرگاني بايد ضمن جمع‌گرايي به ايده‌هاي تمامی فعالان اقتصادي توجه كند.

وي با بيان اينكه طي 28 سال گذشته اتاق بازرگاني حتي يك مجمع عمومي برای ارائه بیلان برگزار نكرده است، گفت: اتاق خود را پدرخوانده و ولي‌نعمت فعالان اين بخش مي‌داند و ساير صنعت‌گران، تجار،‌ كشاورزان و به طور کلی فعالان اقتصادی را بردگان خود فرض مي‌كند.

نائب رئيس اتحاديه واردكنندگان خراسان رضوي اظهار كرد: ائتلاف 15 نفره‌اي كه در اتاق وجود دارد بايد هر شش ماه يكبار يك مجمع عمومي برگزار كرده و نسبت به ارائه گزارش از اقدامات انجام شده در اتاق اقدام كند.

وي با اشاره به مشكلات كم‌آبي و خشكسالي موجود در استان، عنوان كرد: كميسيون كشاورزي اتاق هيچ فعاليت خاصي براي رفع اين مشكلات و ارائه راهكار در اين زمينه انجام نداده، همچنين هيچ نوع حركتي در خصوص حفظ محيط زيست و حل مشكلات آن ارائه نداده است.

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است