چهارشنبه 04 اردیبهشت 1398  
چهارشنبه, 13 اسفند 1393 | 04 March 2015
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت وگو با فراخبر: ما شعار می دهیم و عمل نمی‌کنیم

عبدالرضا عزیزی، نماینده‌ی 46ساله مجلس است که در شهر شیروان به‌دنیا آمده و یک پزشک است. او که اکنون رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی در خانه‌ی ملت است،

همزمان ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی اشتغال کشور به ریاست رئیس جمهور و عضو هیات رئیسه و سخنگوی کمیسیون تحقیق مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی (فراکسیون اکثریت مجلس شورای اسلامی) نیز محسوب می‌شود. افزون بر این، او عضو فراکسیون سلامت، فراکسیون فرهنگیان و فراکسیون ورزش و جوانان مجلس و نیز عضو گروه دوستی پارلمانی کشورهای مالزی، مقدونیه، سنگال، رومانی و عضو حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام  متناسب با موضوع بحث از مجلس شورای اسلامی در حوزه سلامت و امور اجتماعی نیز به حساب می‌آید.

 

او که مفتخر به درجه‌ی جانبازی نیز هست، اولین مدیر کل بهزیستی استان خراسان شمالی در دهه‌ی هشتاد است و سابقه پژوهشگری در دبیر خانه مجلس ایثارگران کشور را هم دارد. وی افزون بر تالیف کتاب‌هایی در حوزه آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی، در سال 82 نویسنده برتر در موضوع علوم اجتماعی در استان خراسان بزرگ بوده و سمت‌های مختلف اجرایی، تحقیقی، مشورتی و ورزشی در خراسان شمالی داشته است.

همین سوابق مختلف سیاسی و اجتماعی بود که باعث شد با وی درباره تحقق شعار سال به گفتگو بنشینیم. گفتگویی انتقادی که نشان می‌دهد در سطوح مختلف نظام نسبت به بی‌توجهی به اولویت‌های کشور دغدغه‌هایی جدی وجود دارد. عزیزی در این گفتگو، از تعریف و تمجیدهای روزمره از اهمیت مدیریت جهادی و اهمیت اقتصاد مقاومتی فراتر رفته و به این موضوع می‌پردازد که چرا دولت و مجلس هیچ گام مهمی برای تحقق این شعار برنداشته‌اند؟

 

 

عزیزی از فرجام شعار سال می‌گوید:

نقد ساختار اجرایی برای عملیاتی کردن یک شعار کلیدی

 

هرسال وقتی که روزهای پایانی سال فرامی‌رسد، این سوال برای افکارعمومی مطرح می‌شود که روند عمل به شعار سال چگونه بود و آیا مدیران و مسئولان نظام در رده‌های مختلف توانستند به این شعار جامه عمل بپوشانند؟

در دو دهه گذشته که رهبر انقلاب، هر سال را مزین به شعاری محوری می‌کنند، هرچند در ابتدای سال مسئولان با برگزاری همایش ها یا انجام گفت‌وگوهایی، بر ضرورت عمل به شعار سال تاکید می‌کنند، ولی در روزهای پایانی سال کمتر کسی به یاد می‌اورد که نتیجه این شعارها چه بود و مدیران اجرایی چه گام‌های عملی برای عملیاتی کردن شعار محوری سال برداشتند. با وجود اینکه تعیین شعار سال نوعی انتخاب اولویت راهبردی به شمار امده می‌تواند جهت حرکت کشور به سوی آینده را مشخص کند، ولی معمولا گرفتار شدن مسئولان در دام روزمرگی‌های اجرایی، بی‌انگیزگی و ناکارآمدی‌ها، تغییرات مدیریتی و... باعث می‌شود که در پایان سال گام‌های لازم برای تحقق شعار سال برداشته نشود.

در راستای سیاست‌های هرساله برای انتخاب شعار سال، مقام معظم رهبری سال ۹۳ را به نام «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری کردند و تلاش مجاهدانه مردم و مسئولان لازمه تحقق شعار سال دانستند. ایشان در ترسیم افق سال نو، دو مسئله اقتصاد و فرهنگ را مهم تر از مسائل دیگر بر شمردند و تاکید کردند: برای تحقق شعار سال 93 یعنی «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» تلاش مشترک مسئولان  و آحاد مردم ضروری است.

حضرت آیت ا... خامنه ای با اشاره به نقش اساسی و برجسته مشارکت و حضور مردم در «زندگی و سازندگی کشور» خاطرنشان کردند: هم در اقتصاد و هم در فرهنگ، کار بدون حضور مردم پیش نخواهد رفت و گروه های گوناگون مردمی باید با اراده و عزم راسخ ملّی در این

عرصه ها نقش آفرینی کنند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مسئولان هم موظفند با توکل به خداوند و با تکیه بر مردم، در هر دو عرصه اقتصاد و فرهنگ، مجاهدانه وارد میدان عمل شوند.ایشان تاکید کردند: آنچه در سال جدید پیش رو داریم، عبارت است از اقتصادى که به کمک مسئولان و مردم شکوفایى پیدا کند، و فرهنگى که با همت مسئولان و مردم بتواند سمت و سوى حرکت بزرگ کشور و ملت ما را معین کند.

ایشان «سیاست های اقتصاد مقاومتی» را زیر ساخت فکری و نظری تحقق حماسه اقتصادی خواندند و تأکید کردند: در پرتو این سیاستها اکنون زمینه  لازم برای تلاش مضاعف فراهم است.

روشن است که محور اصلی شعار سال 93، اقتصاد بود. همان محوری که در سال‌های پیش از آن نیز وجود داشت و بنابراین مدیران اجرایی باید تمام تلاش خود را برای بهبود معیشت مردم به کار می‌بستند. راهکار اجرایی رسیدن به چنین هدفی نیز معلوم بود: «اقتصاد مقاومتی»؛ که باید راهبرد کارآمدی برای محقق شدن اهداف این سال محسوب می‌شد.

در طول سال چه رئیس‌جمهور، چه رئیس‌مجلس، چه مقامات اقتصادی و سیاسی، همه و همه بر این نکته که باید راهکار اقتصاد مقاومتی در اولویت قرار گیرد تصریح کردند، ولی هنوز هم وضعیت اقتصادی کشور نشان از آن دارد که چه اقتصاد و چه فرهنگ، نیازمند برداشتن گام‌هایی جدی‌تر هستند.

البته حتی نهادهای بین‌المللی نیز شهادت می‌دهند که وضعیت اقتصادی کشور نسبت به هشت ساله مربوط به مدیریت دولت‌های قبل، بهبود چشم‌گیری داشته است.

براساس تازه ترین گزارش صندوق

بین المللی پول رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی پس از دو سال رکود، در وضعیت بهبود قرار گرفت و پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۵ میلادی از رشد بیشتری برخوردار شود. برپایه این گزارش، تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی براساس شاخص قدرت خرید ۱.۲۸۳ تریلیون دلار شد که در سال ۲۰۱۵ میلادی این رقم به ۱.۳۳۶ تریلون دلار افزایش می یابد.

همچنین تولید ناخالص داخلی ایران براساس قیمت‌های فعلی بیش از ۴۰۲ میلیارد دلار بود که برای سال ۲۰۱۵ میلادی این رقم به ۴۱۷ میلیارد دلار خواهد رسید. در همین حال، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی ۱.۴۶ درصد بود که در سال ۲۰۱۵ میلادی باید به رقم ۲.۲ درصد افزایش یابد.

سهم ایران در کل اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۴ میلادی ۱.۲ درصد بود که پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۵ میلادی این رقم با کاهش روبرو شود. در همین حال، پس انداز ناخالص ملی ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی در حدود ۴۷.۲ درصد از تولید ناخالص داخلی بود که در سال ۲۰۱۵ میلادی این رقم به ۴۳.۷ درصد تنزل پیدا می کند. تورم ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۹.۸ درصد گزارش شد که این رقم با اندکی افزایش در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۲۰ درصد خواهد رسید. هرچند رئیس بانک مرکزی وعده داده که تورم از 16درصد فراتر نخواهد رفت.

در مورد صادرات و واردات، جمهوری اسلامی ایران وضعیت خوبی خواهد داشت و واردات این کشور در مقایسه با سال گذشته کاهش و صادرات با افزایش روبرو خواهد شد، یعنی واردات ایران به ۸.۷ درصد کاهش و صادرات آن به ۵.۴ درصد افزایش می‌یابد. نرخ بیکاری در ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۱.۲ درصد بود که در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۱۲.۲ درصد خواهد رسید. همچین تراز حساب‌های مالی ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۴ میلادی با کاهش چشمگیر ۱۰.۱ میلیارد دلاری روبرو خواهد شد.

با وجود همه این امیدواری‌های اقتصادی، هنوز بخش قابل ملاحظه‌ای از مردم وضعیت اقتصادی خود را چندان مناسب ارزیابی نمی‌کنند.

بازتاب این نارضایتی در موضوع حذف یارانه نقدی نمایان شد که بیش از 90 درصد مردم برای دریافت یارانه خود را مستحق دانستند. علاوه بر اقتصاد، وضعیت فرهنگی کشور هم دچار دست‌اندازهای زیادی است. برخی فضای فرهنگی را بیش از اندازه باز و برخی بیش از حد بسته می‌دانند.

همه این‌ها نشان می‌دهد که اقتصاد و فرهنگ، هنوز دچار دردهایی است که گام‌های مُسکن‌وار برداشته شده برای بهبود آن، هنوز ناکافی است. بنابراین باید از تجارب این سال برای سال‌های بعد نیز بهره برد تا شاید بتوان زیرساخت‌های حیاتی و مورد نیاز کشور ازجمله اقتصاد و فرهنگ را به دوره اوج گذشته بازگرداند.

برای گفت‌وگو درباره درس‌های این سال با عبدالرضا عزیزی به گفت‌وگو نشستیم. عزیزی، نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و متولد شهریور 1347 در یکی از روستاهای شهرستان شیروان است. او خود را کشاورز زاده دانسته و

می گوید که رابطه او با مردم بسیار صمیمانه است به طوری که خود او شخصا پاسخ همه

تلفن ها و پیامک هایش را می دهد و با مردم روستایی و شهری حوزه انتخابیه اش ارتباط تنگاتنگی برقرار کرده است. وی در پاسخ به پرسش‌های فراخبر درباره شعار سال بر این عقیده است که «با این که امسال از سوی رهبرمعظم انقلاب به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده بود اما در این سال از سوی مسئولان کشور نه عزم ملی برای اقتصاد و فرهنگ دیدیم و نه مدیریت جهادی.»

این نماینده مجلس که ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس را نیز برعهده دارد، در خصوص «میزان تحقق شعار امسال رهبرمعظم انقلاب» با فراخبر به گفتگو نشسته است که مشروح این گفتگو در ادامه می‌آید:

***

در سال های اخیر شاهد بودیم که در نامگذاری سال ها از سوی مقام معظم رهبری اقتصاد در اولویت بوده است که این نشان از اهمیت این مسئله در نگاه ژرف نگر معظم له دارد. با این حال سئوال اینجاست که آیا توجه به اقتصاد در شعار سال 93، محقق شده است و دولت و مجلس

توانسته اند در این مسیر گام بردارند؟ آیا در هفته‌های پایانی این سال می‌توانیم بگوییم که تاثیرات ملموس این شعار در زندگی روزمره مردم نمایان است؟

اگر راستش را بخواهید باید بگویم که متاسفانه امسال نه عزم ملی و نه مدیریت جهادی دیدیدم چراکه به اعتقاد من، اولین گام برای تحقق اقتصاد مقاومتی و شعار سال این است که سود بانکی را تعدیل و منطقی کنیم و باید در مسیری حرکت کنیم که اقتصاد و بانکداری ما اسلامی شود در حالی که امروز در بانکداری ما سودهای غیر موجه و ربا خواری حاکم است.

بنا به گفته کارشناسان اقتصادی، سود بانکی باید متناسب با میزان تورم باشد این در حالی است که با اعلام دولت، نرخ تورم در حال حاضر 17 درصد است و پیش بینی می شود که سال آینده به رقم 14 درصد برسد اما در عین حال شاهد ثابت ماندن سودهای سرسام آور بانکی روی اعداد 30 و 35 درصد هستیم و به همین دلیل است که امروز شاهد راکدی بازار هستیم که انگار همه چیز قفل شده است.

در حالیکه گام اول اشتغال، کاهش تورم و کاهش آسیب های اجتماعی، حمایت از تولید داخلی و کاهش نرخ سود بانکی است؛ بنابراین نرخ سود بانکی نباید در این رقم باقی بماند و باید اصلاح شود.

با این وضعیت، نه می شود به شعار سال جامه عمل پوشاند و نه به اقتصاد مقاومتی.

 

البته در مقام سخن، بسیاری از مسئولان از ضرورت عمل به شعار سال سخن گفتند و شاهد برگزاری همایش‌ها و سمینارهای گسترده‌ای هم بودیم. یعنی همه این تاکیدات، به هیچ نتیجه محسوس و موثری منتهی نشد؟

می‌توان گفت که ما توانسته ایم 10 درصد از شعار سال را محقق کنیم و شرمنده مردم و رهبری نظام باشیم که کلام ایشان را زمین گذاشتیم که این اتفاق، مظلومیت رهبر معظم انقلاب را می رساند که مقامات کشور تنها در حرف و شعار مدعی پیروی از ولایت هستند!

در این سال، همه دستگاه ها و بخش ها بیش از این که منویات رهبر معظم انقلاب را درک کرده و در آن مسیر حرکت کنند، تنها شعار دادند و همایش برگزار کردند و حرف زدند اما حرکت موثری که نزدیک به عملیاتی شدن این نقشه راه باشد، مشاهده نشد.

 

البته در نام گذاری امسال رهبر انقلاب به مسئله فرهنگ نیز اشاره کردند که این موضع نیز ناشی از عدم توجه به فرهنگ از سوی مقامات اجرایی و دست اندر کار فرهنگی کشور در

سال های قبل بوده است که حضرت آیت ا...خامنه ای همواره دغدغه های خود را نسبت به  این

حوزه اعلام کرده اند. عملکردها در این حوزه نیز چگونه بوده است؟

در این حوزه نیز باید با کمال تاسف بگویم که هیچ کار خاصی صورت نگرفته است در حالی که بسیاری از رفتارهای اجتماعی نیاز به فرهنگ سازی در میان اقشار مختلف مردم دارد که در این زمینه یکی از وظایف رسانه هاست که فرهنگ سازی کنند.

 

البته همه وظایف مربوط به عمل به شعار سال معطوف به عملکرد دولت نیست و مجلس نیز باید گام هایی در این خصوص بردارد. گام هایی در حوزه قانون گذاری و نظارت. نمایندگان مجلس امسال چه گام هایی را برای اجرایی شدن و نظارت برحسن اجرای شعار سال برداشته اند؟

همان طور که گفتید، مجلس تنها نهاد قانون گذاری است که می تواند برعملکرد دیگر قوا نظارت و از آن‌ها بازخواست کند. بر اساس قانون جایگاه یک نماینده در قانون با جایگاه یک وزیر برابر است، با این تفاوت که نماینده می تواند بر عملکرد وزیران و مسئولان اجرایی نظارت داشته باشد.

در این رابطه نیز مجلس می تواند سه کار را همزمان انجام دهد، یکی اینکه قوانین مزاحم بر سر اجرا را حذف کند، دیگر اینکه قوانین مترقی را احیاء کند و اقدام بعدی مجلس نیز این است که جایی که مجریان برای اجرای طرحی که می تواند به تحقق اقتصاد مقاومتی و یا اصول مطرح شده در شعار سال کمک کند اما خلا قانونی در این زمینه وجود دارد و نیاز به تصویب قوانین جدید است، برای تصویب این گونه قوانین، اقدام کند که در این موضوع خاص و برای تحقق شعار رهبر معظم انقلاب در دو حوزه کلیدی و استراتژیک اقتصاد و فرهنگ در سطح جامعه بنده شخصا به همه وزارتخانه ها نامه نوشته و این سه راهکار را پیشنهاد داده ام اما تا کنون با کمال تعجب هیچ پاسخی از سوی آن ها دریافت نکرده ام! لابد هیچ یک از آن ها نیازی به تصویب قوانین ندارد!

 

یعنی شما به عنوان یک نماینده مجلس و رئیس کمیسیون اجتماعی، هیچ خاطره ای از عمل به وظایف قانون گذاری و نظارتی در مجلس ندارید؟

البته می توان خاطرات را به دو قسمت شیرین و ناگوار تقسیم کرد که ابتدا از خاطره تلخ شروع می کنم که همان یکشنبه معروف مجلس است یعنی روزی که شیخ الاسلامی، وزیر تعاون، کار و رفاه دولت دهم استیضاح شد و رئیس جمهور سابق دست به اقدامی علیه رئیس مجلس زد که همه را در شوک فرو برد و شیرین ترین خاطره مجلس نیز برای من تبعیت نمایندگان از رهبر معظم انقلاب درباره متوقف کردن طرح سوال از رئیس جمهور در دوره نهم

بوده است.

با این همه همان طور که گفتم، رسیدگی به موضوع نامگذاری سال و تحقق شعار هر سال نیازمند یک رسیدگی نهادمند و مستمر است که در این رابطه خاطره خاصی ندارم.

به نظر من در آینده مجلس باید گام های جدی تری برای عملیاتی شدن این شعار بردارد.

 

از اینکه در گفتگو با فراخبر شرکت کردید، ممنونیم.

من هم از شما سپاسگزارم.

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  
   
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است