چهارشنبه 05 تیر 1398  
چهارشنبه, 13 اسفند 1393 | 04 March 2015
گزارشي از يادمان ۱۲شاعر و نويسنده در مشهد: کاروان رفت و من خون شده دل، جا ماندم

نخستين برنامه از يادمان شاعران و نويسندگان در گذشته، را که به همت مرکز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري و آستان قدس رضوي شامگاه يکشنبه دهم اسفند در مجتمع امام خميني مشهد برگزار شد،

«يادهاي زلال» نام نهاده بودند . در اين برنامه که قرار است هر سال با يادي از چند نويسنده و شاعر ادامه يابد و ويژگي مهم آن حضور خانواده هاي آنان است، علاوه بر ذکر خاطرات فرصتي براي زيارت امام مهرباني، علي بن موسي الرضا(ع) نیز پيدا مي شود.

 

نخستين برنامه به نام هاي خوبي گره خورده بود: غلامرضا قدسي، احمد کمال، قاسم سروي ها، احمد زارعي، تيمور ترنج، اميرحسين فردي، ذبيح ا... صاحبکار، سيدمحمد خسرونژاد، محمدرضا آقاسي، شاهرخ اورامي فر، نصرا... مرداني و حسين حداد. حاضران هم علاوه بر خانواده اين زنده يادان، چهره هاي شناخته شده اي بودند: علي باقرزاده، غلامرضا شکوهي، غفورزاده  شفق، محمد نيک، عرفانيان، عليرضا قزوه، منصور انوري، امير برزگر، محمود اکبرزاده، مجيد نظافت، هادي منوري، سيدرضا مويد، محسن مومني، مصطفي جمشيدي و محمدرضا سالاري.

ابتداي مراسم علي ثابت نيا، مديرعامل موسسه آفرينش هاي آستان قدس رضوي از توجه آستان قدس رضوي به مقوله شعر و به خصوص شعر آييني و رضوي گفت و در ادامه محسن مومني رئيس حوزه هنري در سخناني کوتاه «يادهاي زلال» را فرصتي برشمرد که مي تواند يادآور شاعران و نويسندگاني باشد که در ادبيات فارسي و به خصوص معاصر و انقلاب تأثيرگذار بوده اند. مومني افرادي چون نصرا... مرداني و حسين حداد و نام آوران اين «يادهاي زلال» را پرچمداران شعر و داستان دانست که براي ياري دين و انقلاب از هيچ کوششي دريغ نکردند.

«يادهاي زلال» در ادامه به تجليل از ۱۲شاعر و نويسنده پرداخت و در سرآغاز، غفورزاده شفق پس از قرائت يک رباعي در مصيبت حضرت زهرا(س) هم از احمد کمال پور ياد کرد وهم نصرا... مرداني.

شوق آزادگي کشيد او را به سوي کربلا

دل ز دستش برده بود انگار بوي کربلا

راضيه مرداني، دختر نصرا... مرداني هم به ياد پدرش غزلي خواند:

ديشب شب روياي تو بود و تو نبودي

با من يله يلداي تو بود و تو نبودي

عليرضا قزوه يکي ديگر از سخنرانان برنامه بود که يادي کرد از اين ۱۲شاعر و نويسنده و گفت: آقاسي حق شعر را ادا کرد. او شعر را ارتقا بخشيد و همه مردم با او آشنا هستند.

قزوه اين برنامه را سنت خوبي دانست که مي تواند ادامه يابد تا فرصتي براي خانواده اين شاعران و نويسندگان پيش آيد تا در کنار دوستان، خاطره آن ها زنده نگه داشته شود.

قزوه از شاهرخ اورامي به عنوان يک عنصر تأثيرگذار در وحدت ميان شيعه و سني ياد و او را تمجيد کرد. همسر شهيداحمد زارعي نفر ديگري بود که پشت تريبون رفت و به ذکر خاطراتي از اين شاعر پرداخت. او به حضور مداوم «احمد» در ساليان پس از شهادتش اشاره کرد که همواره با حضور معنوي خود راهگشاي زندگي آنان است. سيدرضا مويد از قاسم سروي ها ياد کرد و شعري به مناسبت ايام فاطميه خواند.

محمود اکبرزاده هم با بيان اين بيت که:

کاروان رفت و من خون شده دل جا ماندم

زان که از قافله وا ماندم و تنها ماندم

به ذکر خاطراتي از سروي ها، سيدمحمد خسرونژاد و شهيدزارعي پرداخت. مصطفي جمشيدي در سخناني از اميرحسين فردي و حسين حداد ياد کرد و بزرگاني چون حداد و فردي را مصداق رهروان گفتمان انقلاب اسلامي برشمرد. مريم ترنج، دختر زنده ياد تيمور ترنج دو قطعه سپيد خواند و گفت: شعر تنها امانتي است که از پدر به من سپرده شده است.غلامرضا شکوهي از ذبيح ا... صاحبکار ياد کرد:

فسرد در دل من روح گفت و گو بي تو

جدايم از عطش هر بگو و مگو بي تو

همسر شاهرخ اورامي، شاعر خوب کردزبان و اهل سنت که اشعار زيادي در دوستداري اهل بيت(ع) دارد، چند قطعه شعرازاين شاعر به زبان کردي خواند.

محمدرضا سالاري هم از صاحبکار ياد کرد:

دريغ و درد از اين چرخ گردون

که هر دم مي زند بر ما شبيخون

محمدرضا خوشدل از بستگان زنده ياد صاحبکار، دو غزل از اين شاعر خواند و فرزند اميرحسين فردي هم اين محفل را ارج گذاري به مقام شاعران و نويسندگان برشمرد.

سخنران پاياني «يادهاي زلال» محمد نيک بود که به ذکر خاطراتي از شاعران پرداخت و به ويژه از غلامرضا قدسي و سيدمحمد خسرونژاد نام برد که در اين ساليان فراموش شده اند وگفت: حق اين بود براي آن ها مراسم نکوداشت ويژه گرفته شود. وي همچنين از اين که براي برخي چند نکوداشت برگزار مي شود ولي امثال قدسي و خسرونژاد در اين سال ها ناديده گرفته شدند،انتقاد کرد.

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است