چهارشنبه 05 تیر 1398  
چهارشنبه, 13 اسفند 1393 | 04 March 2015
درباره‌ی پايين بودن سرانه‌ی مطالعه در ايران: ما، چرا كتاب نمي خوانيم؟!

مساله پايين بودن سرانه كتابخواني در ايران، طي سال هاي گذشته از دغدغه هاي اصلي دست اندركاران و اهالي فرهنگ كشور بوده است: روز به روز اين آمار سيري نزولي را طي مي كند و جامعه كتابخوان هاي كشور كوچك تر از قبل مي شوند.

طي 30 سال گذشته، هر سال از تيراژ كتاب هاي چاپي كمتر شده و از تيراژهاي چند صد هزار نسخه اي به چاپ هاي با هزار نسخه در هر نوبت چاپ رسيده ايم. اين مساله ديگر فراگير شده است و مربوط به نام نويسنده نمي شود، فرقي ندارد نويسنده جوان باشد يا كهنه كار: مردم ديگر كتاب نمي خوانند، اما چرا؟

 

سيد عباس صالحي(معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي) يكي از مهم ترين دغدغه هاي بخش توليد كتاب را كم بودن تعداد كتاب خوانان در كشور می‌داند ومی‌گوید: «امروز با وجود اينكه كتاب هاي خوبي در كشور در حال چاپ است، مردم بهانه هايي مانند نبودن فرصت كتابخواني و گراني كتاب را دليل كاهش زمان مطالعه خود مي دانند. در حالي كه اين موضوعات، بهانه هستند.»

صالحي در ادامه صحبت هايش به مقايسه فضاي كتابخواني بين سال هاي اخير و

سال هاي گذشته می‌پردازد: «اگر فضاي امروز عرضه‌ی كتاب در كشور را با فضاي سال 57 مقايسه كنيم، درخواهيم يافت كه در سال 57 تنها 254 عنوان كتاب به چاپ رسيده بود و چاپ 66 هزار عنوان كتاب در سال 92 نشان مي دهد كه پيشرفت در توليد انديشه در كشور با اوايل انقلاب قابل مقايسه نيست. از ميان 66هزار عنوان كتاب چاپ شده در سال 92، تعداد 35 هزار و 416 عنوان كتب چاپ اول بودند و در 5 ماهه‌ی نخست 93 نيز 20 هزار و 202 عنوان كتاب در سطح كشور به چاپ رسيده است كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 15 درصد رشد داشته است. »

اما كارشناسان دراین باره چه مي گويند؟

«بيژن اشتري» مترجم و منتقد در اين باره می‌گوید: «به نظر من ابتدا بايد بررسي شود كه اساسا اين آمار به چه صورتي به دست آمده. اصولاوقتي از سرانه مطالعه حرف مي زنيم، كتاب هاي درسي جزيي از آمار نيستند و خواندن متن در اينترنت هم نبايد به حساب بيايد.» اين مترجم در ادامه و عطف به راهكارهايي براي برون رفت از وضعيت پايين بودن سرانه مطالعه می‌افزاید: «ما سه هزار كتابخانه عمومي در سطح كشور داريم كه در اين زمينه خيلي مي توانند موثر باشند. ولي هنگامي كه به اغلب اين كتابخانه ها مراجعه مي كنيم، مي بينيد كه 70 تا 80 درصد كتاب هاشان قديمي است و

كتاب هاي روز به ندرت در ميان شان يافت مي شود كه زياد مورد استفاده نسل جوان و پژوهشگران نيست.» اشتري ادامه مي‌دهد: «وزارت ارشاد هم كتاب هايي خاصي را از ناشران و مولفان خريداري مي‌كند كه به علت نگاه ايدئولوژيكي كه بعضا به اين مساله دارند، كتابخانه ها با كتاب هاي مد نظر خودشان پر مي‌كنند و به خيال خودشان مي‌خواهند از يك جريان فكري خاص حمايت كنند، غافل از اينكه اين كار صددرصد نتيجه عكس مي دهد.»

همين مساله را با «مجيد ضرغامي»، شاعر و مدير انتشارات «سرزمين اهورايي» هم در ميان می‌گذارم و ازاو راهكارهاي افزايش سرانه‌ی مطالعه را جويا می‌شوم که او در پاسخ بيان می‌کند: «تا زماني كه مشكلات خودساخته و البته غيرقابل پيش بيني كم نشود، نمي‌توان سرانه‌ی مطالعه را افزايش داد. براي افزايش سرانه‌ی مطالعه به يك جهاد اجتماعي نياز داريم.» وي در ادامه می‌افزاید: «بايد از توليد كتاب هاي بنجل بدكيفيت و بي محتوا دوري كنيم. نمي دانم ابتدا از كجا، اما بايد در

سياست هاي كلان تغييراتي اعمال شود تا

كتاب هاي «فرمايشي» با ظاهر انساني و آرماني اما با عملكرد خنثي كه گاهي نيز با وجود محتواي خوب و انساني ضد تعاريف و شعارهاي توليد كنندگان عمل مي‌كند به صفر برسند. بايد جسارت اعتراض و تغيير داشته باشيم. بخش عمده منابع مالي ما در بخش فرهنگ و توليد كتاب به دست خود ما نابود مي شود. بايد براي توليدات فرهنگي و مديريت پروژه‌ی مالي فكر اساسي كرد و منابع، مواد اوليه و خصوصا كاغذ را در اين دوران ناعدالتي تحريم ها از بين نبرد كار را بايد به دست كاردان داد.»

كتاب نخواندن،تراژدي فقر فرهنگي است.

بي هيچ تعارفي، كتاب نخواندن يك ملت، با هر توجيه و دليلي كه باشد يك تراژدي است. ملتي كه كتاب نخواند، از گذشته، حال و آينده خود غافل خواهد شد. اين را بزرگان تاريخ ما بارها گفته اند و تاكيد ورزيده اند. اما امروز به وضعيت مناسبي نرسيده ايم. بايد در اين زمينه بحث و گفت وگوهاي بيشتري شكل بگيرد و هرکس به نوبه‌ی خود كمك كند تا شايد از اين وضعيت خارج شويم.

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است