چهارشنبه 05 تیر 1398  
چهارشنبه, 13 اسفند 1393 | 04 March 2015
گفت وگو باجلیل فرجاد بازیگر نمایش کابوس شب نیمه‌ی آذر به کارگردانی علی کشوری: نمایش شهادت احمد کشوری، از زبان همرزمش

این روزها نمایش کابوس شب نیمه‌ی آذر نوشته ایوب آقاخانی و به کارگردانی علی کشوری با محوریت دفاع مقدس در سالن سایه تئاتر شهر روی صحنه است. نمایشی درباره‌ی شهید کشوری. جلیل فرجاد بازیگر این نقش فردی را بازی می‌کند که به عنوان کمک خلبان، شهید احمد کشوری را در عملیات‌های پرواز همراهی می‌کرده است.

بااو گفتگوی کوتاهی درباره‌ی این نمایش و البته میزان شناختش از شهید کشوری داشتیم.

 

چه شد برای ایفای این نقش به نمایش دعوت شدید و جذابیت های نقش برایتان چه بود؟

علاوه بر‌شناختی که از ایوب آقاخانی نویسنده این متن داشتم و با توجه به آشنایی که در حین آماده شدن برای اجرای این نمایش با کارگردان نمایش که فرزند شهید کشوری است پیدا کردم، مهم‌ترین دلیل همکاری من با این نمایش بود و البته ارادتی که نسبت به شهدا و به ویژه شهدای جنگ دارم، بنابراین زمانی که متوجه نام شهید احمد کشوری در داستان نمایش شدم با کمال میل و علاقه این نقش را پذیرفتم. این درحالی است که در ابتدا تصور نمی‌کردم نمایشنامه از چارچوب دراماتیک و ساختار خوبی برخوردار باشد اما زمانی که متن نمایشنامه را هم مطالعه کردم بیشتر جذب این اثر شدم.

با توجه به اینکه کارگردان فرزند شهید کشوری است باید مستنداتش دقیق باشد. اینطور نیست؟

بر اساس آنچه طبق مستندات در این نمایش گنجانده شده است، من نقش فردی به نام رحیم را بازی می‌کنم که به عنوان کمک خلبان، شهید احمد کشوری را در عملیات‌های پرواز همراهی می‌کرده و اتفاقا در عملیات جنگی که احمد کشوری به شهادت می‌رسد به عنوان کمک خلبان حضور داشته است اما خود از این حادثه جان سالم به در می‌برد. از این رو فرزند این شهید در صدد است که به نوعی آن حادثه و واقعه را از زبان همکار و کمک خلبان پدرش بشنوند. اگرچه من نتوانستم این کمک خلبان را از نزدیک ببینم اما طبق بیوگرافی که از این عزیز به من داده شد؛ دریافتم که او وابستگی و تألم خاطر خاصی نسبت به حادثه شهادت احمد کشوری دارد به طوری که هنوز این غم بزرگ را در دل خود دارد و امیدوارم بتوانم این غم و ناراحتی را به خوبی به نمایش بگذارم.

چرا رحیم این نمایش اینقدر عزلت نشین است؟

عزلت نشینی رحیم دلیل و برهان دارد و به همین دلیل به ناکجا آبادی رفته و زندگی می کند تا با عدم حضورش در جامعه یکی از مسائلی که در گذشته رخ داده دوباره مطرح و بازگو نشود .البته در باره درست ویا غلط بودن عملش قضاوتی انجام نمی دهم.در هر جنگی در زمان رخ دادنش یک سری مسائل وجود دارد که به لحاظ امنیتی صلاح به طرحش در جامعه نیست. مسائلی که ممکن است اشتباه باشد. اما نیت آدمها در قبال این مسائل خیر بوده است.رحیم احساس می کند اگر به تهران بیاید و حقایق شهادت شهید کشوری را بازگو کند شاید برای برخی از همکارانش خوشایند نخواهد بود . شما را ارجاع می دهم به خواب های رحیم و دیگران که در آنها شهید کشوری اعتقاد دارد خاکستر حقایق را زیر و رو نکنند و دوست دارد همان تصویری که از او مانده ادامه داشته باشد و زیاد در اصل ماجرا کنکاشی نشود.

در نمایش خانواده تت در قالب یک نقش طنز بازی کردید. اما در نمایش کابوس شب نیمه ی آذر در قالب نقشی جدی و رئال بازی کردید. این تنوع نقشی و ژانری برایتان چه ویژگی دارد ؟

من همیشه بازی در موقعیت های طنز را بسیار دوست داشتم اما شاید چون کارگردان‌ها معمولا من را در نقشهای جدی دیده بودند این نوع نقش ها را کمتر پیشنهاد می کردند. زمانی که متن نمایشنامه «خانواده تت» به دستم رسید، متوجه شدم که این اثر جای کار دارد و طنز موقعیت جذابی را به مخاطب ارائه می دهد.

در فیلم هویت ابراهیم حاتمی کیا که فضای دفاع مقدسی داشت. حضور موفقی داشتید و بعد از سی سال در تئاتر در یک کار دفاع مقدسی بازی کردید. آیا ژانر دفاع مقدس جزو دغدغه‌هایتان است؟

هرکسی که وطنش را دوست دارد. دغدغه دوران دفاع مقدس را دارد . عزیزانی در طول 8 سال جانشان را برای دفاع از کشور در طبق اخلاص قرار دادند و ایثار کردند. این عملشان برایم محترم و ارزشمند است و وظیفه خودم دانستم که در حوزه تصویر و تئاتر در جهت نشان دادن ابعاد مختلف عمل این عزیران کاری انجام بدهم. بیشتر از این کاری از دستم برنمی آمد.

به چه دلیل بازیگران در صحنه ایستا بازی می کنند؟

به نظرم با توجه به فضای نمایش نباید هیچکدام از شخصیتها حرکتی داشته باشند .این شخصیت ها در اصل ذهنیات خودشان را بروز می دهند و به همین دلیل باید ایستا باشند و اگر حرکتی دیده می شود برای نمایشی تر شدن اجرا است .

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است