چهارشنبه 05 تیر 1398  
چهارشنبه, 13 اسفند 1393 | 04 March 2015
نگاهی به دو فیلم اکران اسفندماه در گفت وگو با کارگردان ها؛ «انارهای نارس» و «شب بیرون»: نگاهی به معضلات اجتماعی از پشت دوربین

فیلم سینمایی "انارهای نارس" به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مجیدرضا مصطفوی و فیلم "شب، بیرون‌" به کارگردانی کاوه سجادی حسینی که هر دو فیلم اول این کارگردان ها به شمار می رود این روزهای روی پرده سینماهاست و در مشهد نیز اکران شده است. این فیلم ها در گروه تازه تاسیس هنر و تجربه روی پرده رفته است اما نگاه کارگردان هر دوی این فیلم ها به گیشه است.

 

فیلم انارهای نارس داستان زندگی انسی و ذبیح در حاشیه شهر است که  در خانه‌ای اجاره‌ای زندگی می‌کنند. انسی از زنی سالخورده پرستاری می‌کند و ذبیح در شمال شهر کارگر ساختمانی است. آنها آرزو دارند بچه‌دار شوند.

آنا نعمتی و پژمان بازغی دو بازیگر اصلی این فیلم هستند. نعمتی در حاشیه افتتاحیه این فیلم به فراخبر گفت: همیشه دوست دارم در نقش های متفاوت را داشتم و جنس فیلم های اجتماعی را دوست دارم.  دلم می خواست یک بار هم که شده بازی در چنین نقشی را تجربه کنم. به خاطر فیزیک، صدا و یا صورت هیچ وقت هیچ یک از کارگردانانی که من با آن ها کار کرده بودم جسارت این که چنین نقشی را به من دهند، نداشتند.

اما مجید مصطفوی ،کارگردان این فیلم درباره اکران فیلم خود در گروه هنر و تجربه و رضایتش از این اتفاق  گفت: به نظر می‌رسد گروه‌های مختلف اکران، مخاطب خود را بدست آورده‌اند و استقبال از این فیلم‌ها رضایت بخش است. اگر چه بحث اقتصادی در سینما مهم به نظر می‌رسد اما همین فیلم‌های غیر تجاری در گروه مثلا «هنر و تجربه» هم با رقم فروش بالایی روبرو بودند. فیلم «انارهای نارس» سال گذشته در جشنواره فیلم فجر حضور داشت اما اتفاقات بعد از جشنواره باعث شد که فیلم تاکنون اکران نشود.

مصطفوی درباره روند ساخت فیلم “انارهای نارس” گفت: این فیلم هم بازیگر چهره دارد و قصه‌ای که مخاطب را با خود همراه کند. اگر چه مخاطب عام هم این فیلم را می‌پسندید و به نظرم برای دیدن فیلم به گروه هنر و تجربه می آید. این فیلم از نگاهی دیگر معضلات جامعه را در دل خود جای داده است. در کنار ناامیدی‌ها، گاهی روزنه امیدی هم پیدا می‌شود که ممکن است رنگ دیگری به زندگی آدم‌های جامعه دهد. “انارهای نارس” از همین نوع زندگی می‌آید.

مصطفوی در پایان گفت: خیلی از ارگان‌های دولتی موافق این جنس از فیلم‌های سینمایی نیستند چرا که بر چسب اشتباه فیلم‌های روشنفکری و ساختار شکن به این گونه از سینما زده شده است. همین موضوع شاید معضلی برای اکران فیلم‌های گروه هنر و تجربه به شمار رود. البته اکران این گروه از فیلم‌ها باید در شهرستان‌ها و سالن‌های بیشتری در تهران اتفاق بیافتد. چرا که قطعا فیلم‌های گروه مخاطب خاص در سراسر کشور و دنیا مخاطب خود را خواهد داشت. علاوه بر آن باید برای دیدن فیلم‌ها در این گروه، در فرهنگسراهای تهران فرهنگ‌سازی و این فیلم‌ها به نمایش گذاشته شود.

اما فیلم “شب ،بیرون” با بازی سهیلا گلستانی، حسام محمودی فرید، هوتن شکیبا، باران کوثری، هومن سیدی، فرید سجادی حسینی، حسین امیدی و سمانه وفایی نیز فیلم دیگر گروه هنر و تجربه است که این روزها روی پرده است. این فیلم سینمایی داستان سه جوان است که در یکی از شب‌های تهران از شمال شهر تا جنوب شهر را می چرخند و در سفر کوتاه شهری اتفاقاتی برای آنها رخ می‌دهد.

سجادی‌حسینی درباره “شب، بیرون‌“ می گوید: “شب، بیرون” از جهاتی فیلم تجربی است. فیلم به لحاظ ساختاری، تجربی نیست اما به لحاظ اجرا دست به یک تجربه نو در سینما زدیم. در واقع با بودجه خیلی پائین یک فیلم سینمایی ساختیم. همه گروه تلاش کردند این فیلم با کمترین هزینه ساخته شود. این فیلم حاصل سختی‌هایی است که من در فیلمسازی کشیده‌ام. در دوره‌های پیش تلاش می‌کردم فیلم بسازم، اما فیلمنامه‌هایم مورد قبول واقع نمی‌شد. به همین دلیل تصمیم گرفتم به جای اینکه بایستم و نگاه کنم، فیلمنامه بنویسم و فیلمم را بودجه خیلی کم بسازم. خوشبختانه توانستم فیلمی با یک نگاه خاص به سینما بسازم و هیچ ادعایی هم برای آن ندارم. معتقدم فیلم‌ها به نوعی حرف خود را می‌زنند و انرژی هم دارند. “شب، بیرون” هم از همین گروه فیلم‌ها است.

او درباره مخاطب خاص بودن فیلم “شب، بیرون” بیان می کند: این نوع فیلم‌ها جایگاه اکران عمومی را ندارند. بیشتر این فیلم‌ها تجربی هستند و فکر می‌کنم دانشجویان و اهالی سینما با این فیلم‌ها بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند.

وی درباره ساختار سینمایی که این روزها در فیلمسازی اش دنبال می کند نیز می گوید: تلاش می‌کنم فیلم‌هایی بسازم که در ذهن مخاطب باقی بماند و به نوعی تماشاگر را با خود همراه کند. در دومم فیلم “بوفالو” تصویر و روایت است که این پازل را کنار هم می‌چیند، اما در “شب، بیرون” با ارتباط آدم‌ها داستان را پیش می‌برم.

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است