چهارشنبه 05 تیر 1398  
چهارشنبه, 20 اسفند 1393 | 11 March 2015
ابراز تاسف شدید مقام معظم رهبری از وضعیت «دست‌اندازی» به منابع طبیعی: محیط زیست مسئله‌ی این جریان و آن جریان نیست

مقام معظم رهبری در دیدار فعالان محیط زیست با برشمردن موارد مهمی در جهت حفظ محیط زیست از زمين‌خواری و کوه‌خواری و ساخت و ساز در ارتفاعات به عنوان «مسائل رنج‌آور و اسف‌بار» نام بردند.

 

ایشان با بیان اینکه هر سال در هفته‌ی نهال‌کاری و روزهای مربوط به محیط زیست و مانند اینها، به‌صورت نمادین یکی دو درخت اینجا بر زمین می‌نشاندیم را ناکافی دانستند و گفتند: «همه‌ی مسئله این نیست.»

حضرت آیت ا... خامنه‌ای به صحبت‌های 15ساله‌ی  خود در خصوص محیط زیست اشاره کردند و ادامه دادند: «خیلی حرفها گفته شده، توصیه‌ها شده، لکن توصیه به‌تنهایی علاج و درمان مشکلات بزرگ نیست. یک تحرک و حرکت جدی‌ای باید دنبال کار باشد. البته کارهای خوبی هم در این سال‌ها انجام گرفته که چشم به آنها هم نمی‌شود بست.»

فرمانده‌ی کل قوا خطاب به مسئولان گفتند: «حق ندارید تخریب کنید؛ نه باغ و بوستان را، نه جنگل را، نه مرتع و دشت را، نه کویر را؛ همه‌ی آنها متعلق به انسانها است؛ بایستی از اینها بهره ببرید.»

ایشان از انسان‌هایی سخن گفتند که احساس مسئولیت نکردند و «ثروت‌های عمومی» را به «ثروت شخصی» تبدیل کردند و از هر امکانی برای« فربه کردن وجود خودشان» استفاده کردند.

رهبر معظم انقلاب فرسایش خاک در کشور را بر اثر «سهل‌انگاری‌ها و بدعمل‌کردن‌ها و ندانم‌کاری‌ها» عنوان کردند و اذعان کردند: «فرسایش خاک چیزی نیست که بعد بشود به ‌آسانی جبرانش کرد. قضیه‌ی خاک از قضیه‌ی آب مهم‌تر است؛ ما مشکل آب هم داریم، مشکل بزرگی هم هست، لکن برای تهیه‌ی آب راه‌های فراوانی وجود دارد؛ برای تهیه‌ی خاک حاصلخیز این راه‌ها دیگر وجود ندارد.»

ایشان همچنين خواستار حل مشکل آلودگی هوا در کلان‌شهرها و پديده ريزگردها با «صبر و حوصله و تدبير و پيگيری لازم» شدند و تاکید کردند: «مسئله‌ی محیط زیست، مسئله‌ی این دولت و آن دولت نیست؛ مسئله‌ی طولانی‌مدت است؛ مسئله‌ی زید و عمرو نیست؛ مسئله‌ی این جریان و آن جریان نیست؛ مسئله‌ی همه‌ی کشور است؛ همه باید دست‌به‌دست هم بدهند و این مشکل را حل کنند.»

حضرت آیت‌ ا... خامنه‌ای با تاکیدبر اینکه اجازه ندهید جنگل‌ها دست‌درازی بشود خاطرنشان کردند: «‌بهانه‌های مختلف - از شهربازی درست کردن و جذب گردشگر و هتل‌داری و مانند اینها بگیرید تا مدرسه‌ی علمیه و حوزه‌ی علمیه؛ همه‌ی اینها بهانه‌هایی می‌شوند و شده تاکنون - که جنگل‌های ما دست بخورند، به آنها تعرض بشود؛ به جنگل‌ها تعدی بشود و تاکنون به جنگل تعدی شده؛ جلویش را با استحکام کامل بگیرید.»

ایشان گفتند: «بايد در قانون، اين‌گونه اقدامات جرم تلقی شوند و افراد سوءاستفاده کننده بی‌هيچ اغماضی مورد تعقيب قضايی قرار گيرند و اگر در دستگاه‌ها نيز کوتاهی انجام گيرد، بايد با عوامل اين کوتاهی هم بشدت برخورد شود.» ایشان ادامه دادند: « پدیده‌ی زمین‌خواری پدیده‌ی جدیدی نیست؛ قدیمی است؛ ما از دوره‌ی نوجوانی و جوانی مکرر می‌شنفتیم زمین‌خواران، زمین‌خواران! خب، توقع این بوده است که در نظام اسلامی و جمهوری اسلامی این پدیده متوقف بشود؛ اجازه ندهیم کسانی بیایند با دست‌اندازی به زمینهای گوناگون اطراف شهر و حومه‌های شهر و مناطق خوب، ثروت عمومی را به‌نوبه‌ی خود تبدیل کنند به ثروت شخصی. خودشان، خیلی رنج‌آور است!»

رهبر معظم انقلاب در نهایت گفتند: «مطالبی که باید بیان شوند، امروز گفته شد و از این پس مردم باید قضاوت کنند که کدام دستگاهها به وظیفه خود برای حفظ محیط زیست عمل می کنند و کدام دستگاهها برای حفظ محیط زیست، تلاش و اقدام لازم را انجام نمی‌دهند.»

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است