چهارشنبه 05 تیر 1398  
چهارشنبه, 20 اسفند 1393 | 11 March 2015
فشار بر مذاکرات هسته‌ای از 4 جهت

با نزدیک شدن به زمان امضای توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای موسوم به 1+5، فشارهای سیاسی برای به بن‌بست کشاندن گفتگوهای هسته‌ای بیشتر شده است. این فشارها از چهار جهت بر مذاکرات وارد می‌شود و البته تاکنون ایران و آمریکا در برابر این فشارها ایستادگی کرده‌اند و به‌نظر می‌رسد  کشورهای دیگر نیز با توجه به جدی شدن فشارها در داخل آمریکا علیه مذاکرات، مایل نیستند وارد دعواهای داخلی کشوری شوند که ممکن است در انتخابات دوره‌ی آتی ریاست جمهوری در آن، جمهوری‌خواهان دولت را در دست داشته باشند. یک جهت از فشارهای وارد بر مذاکرات، از سوی لابی صهیونیستی است. همان تندروهایی که در دوازده سال گذشته نیز به فشارها علیه برنامه هسته‌ای کشورمان ادامه داده و روش‌هایی چون تهدید به حمله نظامی، تشدید بازرسی و تحریم‌ها را علیه تهران اعمال کرده و البته نتیجه نگرفته‌اند. راهپیمایی 50هزار نفری اخیر در تل‌آویو علیه نتانیاهو نشان داد که این لابی حتی در داخل اراضی اشغالی وزنی ندارد. جهت دوم این فشارها از سوی متحدان صهیونیست‌ها در داخل آمریکاست. هم‌صدا با همین تندروهای آمریکایی، افراطیون در کشورهای اروپایی هم که احساس می‌کنند مذاکرات مستقیم تهران و واشنگتن بر سر پرونده هسته‌ای، باعث شده تا منافع اروپا نادیده گرفته شود، حالا هم‌صدا با فابیوس، می‌گویند ایران باید برای رسیدن به توافق امتیاز بیشتری بدهد. اظهارنظری که حتی آمریکا هم حامی آن نیست و بعید است به گفتگوها ضربه بزند. و در نهایت برخی جریانات سیاسی در داخل کشورمان نیز به نتیجه مذاکرات در حال انجام بدبین هستند که البته تفاوت‌های بنیادین با سه ضلع دیگر مربع مخالفان مذاکرات دارند.

در چنین شرایطی باید دید مذاکرات هفته آینده می‌تواند به توافقی تاریخی میان ایران و 1+5 بینجامد یا این پرونده وارد سیزدهمین سال خود خواهد شد؟

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است