چهارشنبه 05 تیر 1398  
پنجشنبه, 12 تیر 1393 | 03 July 2014
مذاکرات هسته ای وين6 به کجا می رسد؟ استراتژي تمديد محدود

دور نهايي مذاكرات هسته‌اي ايران و 1+5 درحالي از ديروز آغاز شده كه دو طرف نسبت به فرجام اين دور از گفتگوها ابراز خوش‌بيني مي‌كنند.

 

هرچند محمدجواد ظريف هفته گذشته گفت كه ممكن است زياده‌خواهي غربي‌ها اين دوراز مذاكرات را به بن‌بست بكشاند، اما رسانه‌هاي غربي مي‌گويند كه غربي‌ها اشتياق زيادي براي امضاي توافق جامع هسته‌اي با تهران دارند.

 

شايد به همين خاطر است كه نتانياهو تلاش‌هاي خود براي به شكست كشاندن مذاكرات را افزايش داده و بار ديگر سناريوهايي چون ارسال اسلحه از تهران به سودان را پيگيري مي‌كند تا به اين ترتيب بتواند فضاي مثبت ايجاد شده در راهبرد ديپلماتيك دولت روحاني را با شكست مواجه سازد.

او در ابتداي هفته جاري گفت: «ایران با الفاظ شیرین مذاکره و همزمان قوانین را نقض می کند».

پنجشنبه هفته قبل كشورهاي عضو 1+5 در بروكسل تشكيل جلسه دادند تا تاكيد كنند آماده پايان دادن به مذاكرات و امضاي توافق جامع تا پايان تيرماه هستند. با اين وجود برخي مي‌گويند كه ممكن است در جريان گفتگوهاي پيش رو خبري از همگرايي نباشد و اختلافات دروني 1+5 مذاكرات را با مشكل روبرو كند.

چنانچه برخي رسانه‌هاي غربي ادعا كرده‌اند، علاوه بر ظرفیت غنی‌سازی در ایران، برنامه لغو تحریم‌ها و جدول زمانی مربوط به آن و همچنین میزان گسترش نظارت‌ها بر برنامه‌های هسته‌ای كشورمان از دیگر موضوعاتی است که طرفین بر سر آن اختلاف نظر دارند.

به گفته آنها هنوز در مورد موضوعات اصلی توافق روشنی به دست نیامده و مدت زمان اجرای توافق نهایی که می‌تواند برای سال‌ها تعریف شود، یکی از موضوعات آسان برای حل شدن به شمار می رود.

در همين راستا گفته شده كه دیپلمات‌های غربی در محافل خصوصی می‌گویند تنها در صورتی با تمدید مذاکرات پس از 29 تیرماه موافقت می‌کنند که به واقع شانسی برای توافق نهایی با ایران وجود داشته باشد.

از سوی دیگر برخی کارشناسان می‌گویند احتمال طولانی‌تر شدن مذاکرات پس از 29تیرماه برای چند روز یا چند هفته وجود دارد.

محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان پيش از اين به همتايان غربي خود هشدار داده بود: «بسیار كوته‌بینانه خواهد بود اگر مجددا برخی توهمات بتوانند حركت ما به سمت یك دستاورد تاریخی را از مسیر خود خارج كند.

درهیچ زمانی بهتر از زمان حاضر نمی‌توان یكبار و برای همیشه بحران غیر ضروری هسته‌ای را خاتمه بخشید؛ چرا كه شرایطی فراهم است كه تمام طرف‌ها بتوانند دستاورد‌هایی داشته باشند، قبل از اینكه پنجره همكاری و واقع‌گرایی بسته شود.»

با اين حال معلوم نيست طرف مقابل اين گفت‌وگوها تا چه اندازه هشدارهاي ظريف درباره بسته شدن پنجره واقع‌گرايي را جدي گرفته است.

برخي اميدوارند واشنگتن و متحدان اروپايي‌اش به‌دور از لابي‌گري تندروها بتوانند در موعد مقرر از فرصت به‌وجود آمده استفاده كنند، اما بعيد نيست كه در دقيقه 90، تندروها تاثير خود را بگذارند.

هر چند در داخل كشور همه‌چيز آماده ارائه تضمين‌هاي منطقي براي ادامه برنامه هسته‌اي است، به‌نظر مي‌رسد كه كشورهاي غربي در دوراهي استراتژيكي گرفتار شده‌اند. پايان دادن به يك بهانه تاريخي يا تداوم دشمني‌ها با تهران آن هم در منطقه‌اي به شدت ملتهب، گزينه‌هاي پيش‌روي غرب است.

هرچند منافع اين كشورها اقتضا مي‌كند كه گزينه اول از سوي سياستمداران انتخاب شود، اما در تاريخ ايالات متحده، گاهي منافع شركت‌هاي اسلحه‌سازي و لابي‌هاي صهيونيستي به منافع ملي اين كشور مي‌چربد! اتفاقي كه تكرار آن در مذاكرات وين6 مي‌تواند توافق نهايي را شايد در بازه‌اي محدود يا شايد هم بلندمدت، همچنان در شرايط تعليق نگاه دارد.

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است