چهارشنبه 05 تیر 1398  
چهارشنبه, 15 مرداد 1393 | 06 August 2014
جيسون رضائيان كيست، چرا بازداشت شد و آیا آزاد شد؟ جنجال واشنگتن‌پست

تنها هفته‌اي پس از ديدار ظريف و كري در وين كه خبر از نزديكي‌هاي بيشتر تهران و واشنگتن مي‌داد، بازداشت يك خبرنگار ايراني – آمريكايي، بار ديگر بحث بر سر روابط ميان دو كشور را داغ كرد.

به گزارش فراخبر، ابتدا اين رئیس کل دادگستری تهران بود كه با تاييد خبر بازداشت خبرنگار واشنگتن‌پست و همراهانش گفت: «این موضوع هنوز در مرحله مقدماتی است.» غلامحسین اسماعیلی كه پس از خبر واشنگتن‌پست درباره بازداشت خبرنگارش با خبرنگاران ايراني گفت‌وگو مي‌كرد، به اين توضيح اكتفا كرد كه «برای اطلاع‌رسانی درباره آن باید بررسی‌های فنی و بازجویی صورت گیرد... پس از تحقیقات در این زمینه می‌توانیم درباره آن اطلاع‌رسانی کنیم.»

به‌دنبال بازداشت خبرنگار واشنگتن‌پست، زمزمه‌هاي جرم جاسوسي «جیسون رضائیان» به گوش رسيد و اين درحالي بود كه رئیس کل دادگستری استان تهران به اين جمله بسنده كرد: نیروهای امنیتی، اشراف کاملی بر کشور دارند و تمام تحرکات دشمن زیر نظر قرار دارد. نیروهای امنیتی اجازه نمی‌دهند کشور جولانگاه دشمن و ایادی آنان شود.

به روايت رسانه‌هاي غربي، رضائيان خبرنگار ۳۸ساله که تابعیت ایرانی و آمریکایی دارد، از سال ۲۰۱۲ میلادی برای واشنگتن ‌پست در ایران کار می‌کند. واشنگتن ‌پست مدعي شده كه دو تبعه دیگر آمریکا که هر دو عکاس خبرنگار بودند نیز در ایران بازداشت شده‌اند.

این روزنامه افزوده است که یگانه صالحی، همسر ایرانی جیسون رضائیان نیز بازداشت شده است. او گزارشگر روزنامه نشنال بوده که دفتر مرکزی آن در امارات متحده عربی است.

به دنبال انتشار خبر بازداشت خبرنگار واشنگتن‌پست، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره بازداشت اتباع این کشور در ایران ابراز نگرانی کرد. ماری هارف گفت: ما مراتب نگرانی خود را درباره شهروندان آمریکایی که به تازگی در ایران بازداشت شده‌اند از جمله جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن‌پست و دیگر شهروندان غیرآمریکایی اعلام می‌کنیم. ما می‌خواهیم به شفافیت اعلام کنیم که سه شهروند آمریکایی بازداشت شده‌اند.

با توجه به محرمانه بودن موضوع قصد نداریم که اظهارنظر بیشتری درباره این موضوع کنیم. وی افزود: همانطور که می‌دانید اولویت اول ما تأمین امنیت شهروندان آمریکایی در خارج از کشور است.

درباره بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران ما با دفتر حافظ منافع خود در تهران یعنی سفارت سوئیس تعامل خواهیم داشت تا خدمات کنسولی لازم را ارائه کند.

اگرچه سخنگوي وزارت خارجه آمريكا خبر از بازداشت شهروندانش داده اما يكي از نمايندگان مجلس كشورمان گفت كه بازداشت خبرنگار واشنگتن‌پست برای افشای چهره «جاسوس مآب» آمریکا صورت گرفت.

نقوي حسيني، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرگزاري ميزان گفته است: آمریکایی‌ها تحت

پوشش های مختلف سعی دارند که علیه کشورها بویژه کشورهای اسلامی جاسوسی کنند و در نهایت با اطلاعات به دست آمده در امور داخلی کشورها دخالت کنند.

کشورهای غربی نیز از این موضع بارها به شدت خسارت دیده اند و به آن‌ها اثبات شده است که آمریکا با این قبیل اقدامات سعی در دخالت در امور شهروندی آن ها دارد.

ایران نیز در پی این اقدام که برای امنیت ملی کشور صورت گرفته است، سعی در افشای بهتر این چهره آمریکا در سطح بین‌المللی دارد.

پس از بازداشت اين خبرنگار، رسانه‌هاي بيگانه تلاش كردند تا موجي تازه عليه كشورمان به‌راه اندازند. در همين راستا مادر جیسون رضاییان به يكي از اين سايت‌ها گفت كه در جریان دستگیری اين خبرنگاران، نیروهای امنیتی خانه آنها را هم مورد جستجو قرار داده و وسائل شخصی از جمله لپ تاپ، کتاب و یادداشت‌های آنها را توقیف کرده‌اند.

مری رضاییان افزوده است: در سالهای اولی که جیسون در ایران بود ما نگران بودیم، اما او بسیار مورد احترام بود و در گزارشگری خود هوشیار و بادقت بود. به گفته وي، رضائيان پنج سال پیش هم در جریان انتخابات (وقايع مربوط به سال 88) وقتی به گزارشگری مشغول بود بازداشت اما بلافاصله آزاد شد.

هرچند روشن نيست كه فرجام بازداشت خبرنگار ايراني – آمريكايي واشنگتن‌پست چه شود و سه روز قبل سخنگوی دستگاه قضایی به اعلام این خبر اکتفا کرد که «چهار نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند که یکی از آنها در همان روزهای اول با قرار آزاد شد» اما به‌نظر مي‌رسد كه اين دستگيري و زمزمه جاسوسي اين خبرنگار مي‌تواند خشتي ديگر از ديوار بلند بي‌اعتمادي تهران و واشنگتن باشد.

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است