چهارشنبه 05 تیر 1398  
چهارشنبه, 09 مهر 1393 | 01 October 2014
نگاهی به فروپاشی یک گروه موسیقی: آریان آفتابگردانی که پژمرد

این روزها گروه آریان در انتظار درآمدن آلبوم جدید خود و خداحافظی اشان به عنوان یک گروه از عالم موسیقی هستند. اما این گروه چگونه شکل گرفت و چرا چنین سرنوشتی پیدا کرد؟ شاید دیگر کسی پیدا نشود که گروه آریان را نشناسد. گروهی که با اولین آلبومش موجی تازه را در موسیقی ایران ایجاد کرد و خیلی ها را هم با این موج همراه ساخت.

گروهی که با ترانه ها و ملودی های ساده و بعضا به ابتدایی ترین شکل ممکن موسیقی اش را به گوش همه رساند. در زمستان سال 1376 دو جوان به نام های پیام صالحی و علی پهلوان که دوران خدمت سربازی خود را در کرمانشاه می گذراندند با هم آشنا می شوند و بعد از این که می فهمند علایق و سلایق مشترکی در موسیقی دارند و هر دو هم در این زمینه فعالیت می کنند. تصمیم به تشکیل یک گروه می گیرند و کارشان را آغاز می کنند. کمی بعد سحر و ساناز کاشمری به عنوان همخوان، برزویه بدیهی ( نوازنده ی پرکاشن) سیامک خواهانی ( نوازنده ویولون) محمدرضا گلزار(گیتاریست) شراره فرنژاد( گیتاریست وهمخوان) نینف امیرخاص( نوازنده کیبورد) علیرضا طباطبایی ( نوازنده درام) و امیر حسین مستعد (نوازنده ی گیتار بیس) هم به این گروه می پیوندند و آریان فعالیت خود را به صورت رسمی در سال 1378 آغاز می کند.

 

مدیر گروه

قطعا حضور محسن رجب پور به عنوان مدیر برنامه های گروه آریان یکی از دلایلی است که باعث شد تا آریان در آن سالها سر و صدای زیادی به پا کند. رجب پور که تا امروز با معرفی چهره های شاخصی مثل بنیامین، فریدون آسرایی، آریان و ... ثابت کرده همیشه خوب کارش را شروع می کند با مدیریت درست و شناختی که از کارش دارد آریان را در آن سالها به تنها و پرطرفدار ترین گروه تاریخ موسیقی ایران تبدیل کرد.اگرچه بعد ها باعث اختلاف نظر بین اعضای گروه بر سر ادامه ی فعالیت آریان با او شد.

سرنوشت گروه:

در اوائل فعالیت گروه و در یکی از کنسرت های خارج از کشور، امیر حسین مستعد ( نوازنده گیتار بیس) راهش را از آریان جدا کرد و در آلمان ماند. کمی بعد هم محمد رضا گلزار، گیتاریستی که همیشه در کنسرت ها کنار علی پهلوان می نشست به دنیای بازیگری راه پیدا کرد و کم کم تبدیل به سوپر استاری شد که شهرت کنونی اش چندین برابر شهرت کل گروه آریان است. آریان این روزها دوران افول خود را طی می کند و بی صبرانه در انتظار بیرون آمدن آلبوم پنجم خود است تا شاید این بار بعد از مدت ها فرجی در کار این گروه حاصل شود.

محسن رجب پور : آلبوم پنجم سرنوشت آریان را مشخص می کند

حالا محسن رجب پور می گوید: آریان گروهی بود که در طول مسیرش با حوادث نسبتا زیادی روبه‏رو شد. اتفاقاتی که این اواخر باعث این حواشی شد این بود که درون گروه برای ادامه رفتارهای آریان دو دیدگاه وجود داشت؛ یک دیدگاه از طرف «علی پهلوان» این بود که آریان از ابتدا با یک حس و حال آریانی به وجود آمده و حتی اگر قرار است ارتقاء پیدا کند باید خودش ارتقاء پیدا کند و خمیرمایه دیدگاهی آن تغییر نکند. یک دیدگاه دیگر که پیام به آن معتقد بود این بود که آریان یک عشق است و می‏تواند هرروز و هرسال تا آنجایی که مخاطب می‏پسندد تغییر کند. این اختلاف دیدگاه‏ها باعث شد که در دوران رکود بعد از آلبوم چهارم، «پیام صالحی» تصمیم بگیرد به طور مستقل آلبوم منتشر کند که این کار را انجام داد و یک کنسرت هم برگزار کرد اما دوباره به آریان بازگشت و به اصطلاح پذیرفت که مسیر جمعی را ادامه دهد. البته این موضوع هیچ‏وقت باعث نشد که آریان از هم بپاشد اما با این مشکلاتی که پیش آمده معلوم نیست اعضای گروه برای ادامه فعالیتشان چه تصمیمی بگیرند و هنوز به صورت رسمی در داخل گروه تصمیم مبنی بر جدا شدن گروه از یکدیگر گرفته نشده است منتها تمام این مسائل منوط به این است که آلبوم پنجم چه زمانی منتشر می‏شود و احتمالن بعد از انتشار آلبوم پنجم دیدگاه‏های مربوط به این حوزه مشخص خواهد شد.

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است