چهارشنبه 04 اردیبهشت 1398  
دوشنبه, 19 خرداد 1393 | 09 June 2014
به بهانه حرف‌های تاریخی مردی که بر قلب‌‌ها حکومت می‌کرد؛ «خ» مثل «خمینی»!

امام بود. یعنی امام صدایش می‌کردند. وقتی آمد کسی هیچ‌جا صدایش را نشنید. به دنیا که آمد، گریه می‌کرد. مثل همه کودکان که وقتی از تاریکی رحِم مادر به دنیای سیاهِ سفیدنما پا می‌گذارند، می‌گریست. مطمئنم بی‌وقفه. صدای گریه‌اش خنده داشت. بی‌شک خانواده آقامصطفی را خنداند. مادرش بانو هاجر خندید. عمه‌اش صاحبه خانوم خندید. دایه‌اش ننه خاور خندید. اصلا همه خندیدند که روح‌ا... آمده است. اما امان از دست روزگار که 87 سال بعد همه گریستند. پدرش آقا مصطفی نبود، مادرش بانو هاجر نبود، حتی دیگر عمه مهربانش صاحبه خانوم هم نبود اما این‌بار همه برایش گریستند. برای رفتن‌اش از دنیای سیاهِ سفیدنما به دنیای سفید سفید! دنیای آن‌طرف! او حالا دیگر امام بود. حالا صدای گریه نداشت. این دیگران بودند که برایش می‌گریستند. حالا دیگر صدایش به همه دنیا پیچیده بود. حالا دیگر فکس‌نیوز و بی‌بی‌سی و رویترز هم از او می‌گفتند. حالا صدای گریه همه جا بود. صدای زجه همه جا بود. حالا روح‌ا... صدا داشت. رفتن‌اش! در این میان، او سال‌ها امام بود. یعنی امام صدایش می‌کردند. وقتی می‌گفتند امام دل‌شان غنج می‌رفت که امام دارند. دل‌شان غنج می‌رفت آن‌ها که روح‌ا... داشتند. آن‌ها که روح‌ا... را دیده بودند. در این میان، او سال‌ها بر دل‌ها امام بود. یعنی امام صدایش می‌کردند. بارها در بزنگاه‌های حساس و کلیدی با سخنان‌اش بر قلب‌ها حکومت کرد و حرف‌هایی زد تا در دل تاریخ بماند. امام خمینی در آیینه کج و معوج تاریخ یک پا راستی است. یک پا شفافیت و روشنی. امام در طول زندگی‌شان، در طول حکومت‌شان بر دل‌ها سخن‌ها راندند که آن‌ها به قدرت و اقتدار تاریخ‌نما شدند. آن‌چه از نظر خواهید گذراند برش‌هایی از ورق تقویم تاریخ است که با پیام‌ها، سخنان، فرمان‌ها و بیانات امام روح‌ا... الموسوی الخمینی (ره) ماندگار شده است.

|10/اسفندماه/1357|

آب و برق مجانی که از کیهان آمد!

شاید هشتم اسفندماه 1357 تیتر یک روزنامه کیهان وقت، آن‌قدر جذاب بود تا موجی از حرف و حدیث پشت آن در میان آحاد جامعه راه بیفتد. وقتی روزنامه کیهان تیتر یک و درشت خود را به سبک آن روزها این‌گونه بنگارد: «برای کم در آمدها؛ آب و برق مجانی می‌شود» کمی بالاتر از این تیتر با فونت ریزتر نوشته شده بود: «سخنگوی دولت:...» و این معنای خاص خودش را داشت. یعنی عباس امیرانتظام، سخنگوی دولت بازرگان بود که چنین وعده‌ای را به مردم انقلابی در شرایط بحران‌زده روزهای ابتدایی پس از انقلاب داده بود. جمله تاریخی که سال‌ها و سال‌ها نقل دهان به دهان این و آن نبود. نقل دهان این‌ور آبی‌های موافق نظام و آن‌وری‌های مخالف نظام نبود! بلکه سخنان امام خمینی بود که در تاریخ 10 اسفندماه یعنی درست 2 روز بعد در قلب تاریخ ماند و هر کسی از ظن خود شد یار آن گفتار و بر طبل آن کوبید. امام در بدو ورود به قم در سخنرانی مسجد فیضیه در سخنانی فرمودند: «ما علاوه بر این‌که زندگی مادی شما را می‌خواهیم مرفه بشود، زندگی معنوی شما را هم می‌خواهیم مرفه باشد. شما به معنویات احتیاج دارید. معنویات ما را بردند این‌ها. دلخوش نباشید که مسکن فقط می‌سازیم، آب و برق را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، اتوبوس را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، دلخوش به این مقدار نباشید. معنویات شما را، روحیات شما را عظمت می‌دهیم؛ شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم.» حقیقت ماجرا آن است که امام به خاطر این‌که مبادا این قبیل وعده‌های دولتی، انقلاب اسلامی را به سمت صرفا اهداف مادی نکشد مصوبات دولت موقت را این‌‌گونه تصحیح کردند.

|26/مردادماه/1359|

قائله پاوه و عصای موسی!

پیرمرد بر سر قائله پاوه و بدمستی منافقین شاید با صدای لرزان از دل خونین عصا را بالا می‌آورد: «بسم ا... الرحمن الرحیم. از اطراف ایران گروه‌های مختلف ارتش و پاسداران و مردم غیرتمند تقاضا کرده‌اند که من دستور دهم بسوی پاوه رفته و غائله را ختم کنند. من از آنان تشکر می‌کنم و به دولت، ارتش و ژاندارمری اخطار می‌کنم اگر  با توپ‌ها و تانک‌ها و قوای مجهز تا 24 ساعت دیگر حرکت به سوی پاوه نشود من همه را مسئول می‌دانم. من به عنوان ریاست کل قوا به رئیس ستاد ارتش دستور می‌دهم که فورا با تجهیز کامل عازم منطقه شوند و به تمام پادگان‌های ارتش و ژاندارمری دستور می‌دهم که بی انتظار دستور دیگر و بدون فوت وقت با تمام تجهیزات به سوی پاوه حرکت کنند و به دولت دستور می‌دهم وسائل حرکت پاسداران را فورا فراهم کند. تا دستور ثانوی من مسئول این کشتار وحشیانه را قوای انتظامی می‌دانم و در صورتی که تخلف این دستور نمایند با آنان عمل انقلابی می‌کنم، مکررا از منطقه اطلاع می دهند که دولت و ارتش کاری انجام نداده است من اگر تا 24 ساعت دیگر ، عمل مثبت انجام نگیرد سران ارتش و ژاندارمری را مسئول می‌دانم. والسلام علیکم و رحمه و برکاته. سیدروح ا... الموسوی الخمینی.» قائله ختم می‌شود و چمران سرافزار از ماجرای پاوه!

|4/آبان‌ماه/1361|

برخورد قاطع با خرافه دیوار جنسیتی

اوایل بازگشایی دانشگاه‌ها بعد از انقلاب فرهنگی بود که عروس امام، دکتر فاطمه طباطبایی با ماجرایی رو به رو می‌شود که برخورد جالب روح‌ا... را در پی دارد. ماجرای دیوار جنسیتی که در دانشگاه تهران و در کلاس درس گروه فلسفه کشیده شد میان دختر و پسر! اتفاقی که پس از آن‌که عروس امام شب در منزل آن را نزد امام بازگو کردند با برخورد تند ایشان رو به رو شد. امام بلافاصله به حاج احمدآقا گفتند با دانشگاه تماس بگیرد و بگوید فردا صبح که دانشجوها به دانشگاه می‌روند این دیوار نباید باشد. عروس امام در بیان این خاطره از امام در جملاتی می‌گوید: «امام به احمدآقا گفته بودند که به کسی که مسئول دانشگاه است بگو اگر امروز شما خرافات و سیلقه شخصی را وارد دین کنید فردا چه کسی می‌خواهد جدا کند و بالاترین لطمه و بالاترین خطر برای اسلام این است که ما بیائیم و خودمان سلیقه خودمان را قاطی دین کنیم. اگرامروز بدست شما بچه‌های مذهبی این‌ها قاطی شوند فردا چه کسی می‌خواهد جدا کند.» این‌چنین بود که نگاه جالب امام در مسئله تفکیک جنسیتی فضای دانشگاه را از بحران تحجر و خرافه نجات داد.

|29/آبان‌ماه/1365|

لحنی تندتر از لحن اسرائیل و ناراحتی امام!

ماجرای مک فارلین که این‌ها نقل محافل سیاسی کشور شده است. 29 آبان‌ماه سال 65 بود که امام در نامه‌ای به 8 نماینده دوره دوم مجلس شورای اسلامی خطاب کردند: «لحن شما در آن چیزی که به مجلس دادید، از لحن اسرائیل تندتر است، از لحن خود کاخ نشینان آنجا تندتر است. شما چه شده‌است این‌طور شدید؟ شما که این نبودید بعضی‌تان. من بعضی‌تان را می‌شناسم، شما این‌طور نبودید. من امیدوارم که شما باز توجه کنید به مسائل، توجه کنید به دنیا، توجه کنید به خودتان، توجه کنید به قدرت خودتان. نشکنید این قدرت را، گرچه شماها نمی‌توانید، لکن نباید یک همچو کاری در ایران بشود. من نمی‌خواهم دل شما را بشکنم، لکن شما دل ملت ما را نشکنید، شما دل مسئولین ما را نشکنید، شما هی تندرو و کندرو درست نکنید، دو دستگی ایجاد نکنید، این خلاف اسلام است، خلاف دیانت است، خلاف انصاف است، نکنید این کارها را.»

|29/بهمن‌ماه/1367|

مهدورالدمی تا آخر عمر...

سلمان رشدی مثل بسیاری که این روزها جرات به خود می‌دهند و در گوشه و کنار دنیا به مقدسات اسلامی توهین می‌کنند در کتاب «آیات شیطانی» چنین کرده بود اما فتوای تاریخی و قدرتمندانه حضرت امام بود که ماند. امام در مواجهه با توهین به مقدسات اسلامی از سوی این نویسنده حکم مهدورالدمی او را بی‌وقفه صادر کرد. و حکم این‌گونه صادر شد: «انا لله و انا اليه راجعون به اطلاع مسلمانان غيور سراسر جهان مي‌رسانم مؤلف کتاب «آيات شطاني‌« که عليه اسلام و پيامبر و قرآن تنظيم شده است، همچنين ناشرين مطلع از محتواي آن، محکوم به اعدام مي‌باشند. از مسلمانان غيور مي‌خواهم تا در هر نقطه که آنان را يافتند، سريعا آن‌ها را اعدام نمايند تا ديگر کسي جرأت نکند به مقدسات مسلمين توهين نمايد و هر کس که در اين راه کشته شود، شهيد است ان شاءا.... ضمناَ اگر کسي دسترسي به مؤلف کتاب دارد ولي خود قدرت اعدام او را ندارد، او را به مردم معرفي نمايد تا به جزاي اعمالش برسد. والسلام عليکم و رحمة الله وبرکاته روح الله الموسوي الخميني.»

 

برگشت به صفحه اول فرستادن به ایمیل ارسال به دوستان در فیس بوک به اشتراک بگذارید مشاهده در قالب PDF فایل پی دی اف چاپ نسخه چاپی
  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

   
feed-image خبر خوان سايت
3 1 6Copyright 2007-2012 © Beroozresani
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است